| abcddcba a întrebat:

Aș dori răspunsuri serioase. Am un prieten pe care îl cunosc de o viața, parintii nostri se cunosc tot de o viata, mancam unul la altul, mamele vin una pe la alta si tot asa. Eu sunt putin mai trecut prin viata, am stiut ce inseamna drog, bataie, anturaje, fumat, bautura, dragoste, facut un ban s-a.m.d, el nu prea. Este putin mai rasfatat, gen: "mami adu-mi sa mananc la calculator" si chestii de genul, nestiind ce inseamna lucrurile de mai sus. Insa, chiar daca suntem atat de opusi, in el am cam cea mai mare incredere dintre toti, ne stim toata viata (probleme personale, TOT), aproape ca suntem doi frati, doar ca opusi.
Eu ma dau ceea ce sunt, dar el spune ca e ca mine prin anturajele lui insa nu e.
Ceea ce nu inteleg eu, e ca el are o anumita invidie pe mine datorita lucrurior alora, cum ar fi ca eu am....si el nu, ca eu stiu ce inseamna cartier si el nu si tot asa.
Datorita acestei invidii incepe sa fie ingamfat putin in voce, ca si cum superior, gen ii mai zic cateodata nu te mai da ceea ce nu esti ca tu ai de pierdut si el incepe "aha" si atunci eu ma enervez foarte tare si incep sa il atac psihic foarte rau.
Intrebarea mea e urmatoarea: de ce tot il atac in halul asta? Adica ar trebui sa ma gandesc: lasa-l frate, e mai imatur si are timp sa le invete, nu trebuie sa-l atac, insa nu pot, il atac foarte rau cu vorbe urate si dupa parca imi pare rau ca doar ne cunoastem de o viata.
Ce sa fac sa nu ma mai enervez atat de rau cand vad invidia pe care o poarta pe mine? E invidios in absolut orice fac eu si ma deranjeaza si de aia il atac atat de rau.
Repet, cum pot sa ma calmez cand ii vad invidia aia "jegoasa"?

Răspuns Câştigător
| llleo a răspuns:

Invidia deranjează orice om. Te înțeleg. Dar o poți "otrăvi" cu indiferență. Încearcă să nu mai deschizi subiectul cu anturajul și toate prostiile. Cel puțin nu cu respectivul, știind că suferă de el. Cum, de astfel, o faci și tu. Sunteți prea orgolioși și o să ajungeți la bătaie din cauza imaturității. Fii tu mai deștept și lasă-l să creadă ce dorește. N-o să ajungeți nicăieri certându-vă. O să vă întoarceți de unde ați plecat de fiecare dată. Puțină indiferență și durere-n... că tot spuneai asta.
Spor.

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca vorbesti despre tine aici, despre invidia ta care te macina, ca nu poti fii ca prietenul tau, tu fiind cel linistit, timid, fara experinta sexuala, fara samd.

Doar citindu-ti istoricul intrebarilor, putem deduce asta, uite aici:

"în 20 Mai | abcddcba a întrebat:
Cum se scapa de timiditate?"

"în 2 Octombrie | abcddcba a întrebat:
Am avut o relatie de 2 ani, in care viata sexuala a fost inceputa, dar nu completa. Adica, am umblat amandoi cu mainile pe la celalalt, insa nu si contactul penis-vagin..."
- deci, fara sex happy

"în 15 Aprilie | abcddcba a întrebat:
Atunci când am emoții, când trebuie să fac ceva de mult asteptat sau ceva nou, cand imi este teama de ce se va intampla, cand imi e frica de ce va urma, incep sa tusesc foarte rau si cateodata, fara sa ma pot controla, o dau si in varsaturi"...
- asadar, emotiv pana la voma happy

"în 21 Septembrie | abcddcba a întrebat:
Atunci cand merg pe strada de unul singur, nu pot merge normal, ci ori vorbesc la telefon ori MA PREFAC ca vorbesc la telefon pana ma intalnesc cu cineva/ajung la destinatie. De ce? Efectiv am o stare de neliniste daca nu vorbesc sau daca nu ma prefac ca vorbesc la telefon, un fel de anxietate chiar. Cum pot sa scap?"

Dupa cum vezi, am postat doar 4 din intrebarile tale, care te "descriu" ca un tanar timid, emotiv pana la voma, ca sa nu spun fricos, invidios si frustrat, ca nu ai tupeu sa fii precum amicul tau dezinvolt, pe care-l invidiezi.

Nu-i nimic, te poti schimba usor-usor!
Ia-o cu increderea in tine, construind zilnic cate putin, ca de acolo porneste totul.

| abcddcba explică (pentru Violleta2022):

Buna Ioneasca. Pe acest cont ne aflam mai multe persoane, si da, unul dintre noi are acea personalitate, mai exact eu happy altele alta personalitate. Am impartasit contul doar din lenea de a face altele, sper sa nu fie ilegal totusi laughing). Insa mersi de sfat, sincer sa fiu am reusit sa scap de faza cu "voma" big grin

| Violleta2022 a răspuns (pentru abcddcba):

Da-mi voie sa ma indoiesc ca pe contul asta, sunt mai multe persoane, cand TPU este GRATIS iar ca sa-ti faci un cont, nu dureaza mai mult de 5 minute.

Un om inteligent nu ar folosii contul unuia prost, care sa-l faca de rusine, indiferent cata lene i-ar fi, in crearea unui cont nou.

Banuiesc ca, acum vorbeste una din personalitatile tale multiple, aia de-i curajoasa si tupeista, nu cea reala (fricoasa, rusinoasa si timida).
Dar da-i inainte, ca sa rada tot forumul!

| abcddcba explică (pentru Violleta2022):

Esti libera sa crezi ce vrei, eu doar te-am contrazis pentru a stii ce se intampla cu acest cont.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu cred ca tu esti ala invidios ca ai cam dat cu mucii în fasole cu "trecutul" tău prin viata.

| abcddcba explică (pentru suntserios):

Si tu esti tot pe langa intrebare

| suntserios a răspuns (pentru abcddcba):

Wow, nu imi dai dreptate la un raspuns care nu iti place... Nu ma asteptam.

| abcddcba explică (pentru suntserios):

Nepoate, nu regret nimic din ce am facut in viata asta. daca tu esti un tinut in puf caruia i se inmoaie picioarele cand iese pe strada si vede un grup de oameni in fata, e fix treaba ta. nu stiu de tine si de persoana ta dar eu traiesc cu durere-n...happy si fara regrete, asa ca du-te si spune-i altcuiva ce mi-ai spus mie. pup

| suntserios a răspuns (pentru abcddcba):

Esti invidios pe respectivul, altfel nu ai fi agresiv.

| abcddcba explică (pentru suntserios):

Da, ai inteles bine intrebarea mea, data viitoare ocoleste-mi intrebarile

| suntserios a răspuns (pentru abcddcba):

Il atac foarte rau
cum pot sa ma calmez
eu ma enervez foarte tare
incep sa il atac psihic foarte rau

Fii atent, numai din limbaj se vede cat de agresiv esti cu el ca te roada invidia pe stilul lui de viata.

Serios acum? Cine ar fi invidios pe unul care bea, se drogheaza si iti f.ute viata cu pariuri, bătăi si interlopi ieftini.

| abcddcba explică (pentru suntserios):

Nu ai inteles omule intrebarea, abtine-te sa mai raspunzi aici

| suntserios a răspuns (pentru abcddcba):

Ba am inteles. Tu pari un smardoi total frustrat de viata normal a altcuiva. Da nu e problema. Cu un pic de efort si seriozitate îți poți pune și tu viata la punct.

| abcddcba explică (pentru suntserios):

E clara treaba, daca am facut ce am facut in viata, sunt smardoi. Daca o luam asa, atunci, tu esti un mic călugăr sfânt neprihănit care își așteaptă moartea pentru a ajunge la Domnul lui.
prietene, eu am intrebat de unde invidia lui,(dacă nu exista, nu mai intrebam) NU DE UNDE A MEA, asa ca daca nu raspunzi intrebarii, abține-te.

| Andreeush a răspuns:

Și dacă el nu e "trecut prin viață" cum zici tu, cu ce te afectează pe tine?
Lasă-l în pace dacă consideri că nu te poți abține să nu îi faci rău.

| abcddcba explică (pentru Andreeush):

Tu esti pe langa intrebare din start

| KLiNK a răspuns:

Băiete, dacă zici că ești trecut prin viață..probabil de-asta te enervezi mai repede. Ești mai impulsiv. Atitudinea impulsivă o adopți din anturaj. Nu asculta bălării de la alții că atitudinea o adopți încă de mic copil. Astea sunt prostii. Anturajul te schimbă fie că vrei, fie că nu. Prietenul ăla al tău este alt tip de om. Dacă ai lui îl țin în "puf" asta e treaba lui. Dacă te enervezi pe el când îl vezi invidios n-ai ce să faci. Încearcă doar să nu îl caftești. Eu nu am avut niciodată o problemă gravă cu invidia. E un semn că omul te apreciază.
Oricum, văd că îți place să te lauzi cu faptul că ești "trecut prin viață" așa cum zici tu. Măcar nu te da mare șmecher în fața lui. N-ai nimic de câștigat din chestia asta. Experiența o ții pentru tine, pentru că te ajută pe tine, nu pe alții. Și eu știu ce înseamnă băutura, țigările, am dat, am luat bătaie, dar nu mi-a plăcut niciodată să strig în gura mare chestia asta.

| abcddcba explică (pentru KLiNK):

Nu-mi place sa ma laud, sunt un user cu nume penibil, nu-mi stiti niciunul persoana...eu doar am enumerat pe post de exemple, insa mersi de sfat. O zi buna happy