| x2gk9r a întrebat:

Salut...as vrea sa cer un mic sfat.
Astazi mi-am adus aminte ce batjocorit eram de o colega de clasa...
Din clasa 5 pana in a 7 cam asa, ma enerva si imi aduc aminte cum plangeam si toti veneau si ma calmau...si astazi ca sunt in clasa a 9a imi este rusine ca am putut sa rezist atata timp, am si o stare proasta.
Un sfat?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa nu mai dezgropi mortii, fiindca trecutul nu-l poti schimba si nici nu ai de ce sa te rusinezi pentru ce ai facut acdn erai mic.
Focus pe scoala, pe invatat, pe prima impresie care o faci profesorilor, fiindca acum ai marea sansa sa te prezinti diferit, ca un elev foarte silitor, inteligent, care atrage admiratia profesorilor si a colegilor, prin notele mari obtinute la scoala.
Evident ca bulling-ul poate fii oprit si eliminat cand esti un copil inteligent, fiindca stii cum sa le razi in nas, celor care incearca sa rada de tine, doar folosind vorbele.
Succes la scoala!

| VoidEternal a răspuns:

Îți este rușine că ai putut să reziști?

Nu știam că autocontrolul e un lucru rău...

| x2gk9r explică (pentru VoidEternal):

Nu e de asta dar unii zic ca am fost un prost ca am acceptat asta...

| VoidEternal a răspuns (pentru x2gk9r):

Toată lumea are păreri. De obicei despre ce ar fi trebuit să facă ALȚII.

Fa pace cu tine pentru ce a fost în urma cu ani. Iar dacă nu reușești, poate ar fi mai bine pentru tine să o confrunți. Să-i arăți cât de mult rău ți-a făcut. Și apoi să îți vezi mai departe de viață.

| x2gk9r explică (pentru VoidEternal):

Adica sa o confrunt?

| VoidEternal a răspuns (pentru x2gk9r):

Daca altfel nu poți trece peste... O alta varianta ar fi poate un psiholog daca chiar ai o trauma din cauza asta.