| FanMJJ a întrebat:

Salut, as vrea sa imi reformatez calculatorul? stie careva cum?
dau funda!

Răspuns Câştigător
| CapitanuSemafor a răspuns:

Simplu, ai grija mai intai sa salvezi toata informatia importanta din local disk-ul pe care este instalat Windows-ul momentan. Apoi inchizi calculatorul, il aprinzi, bagi CD-ul de Windows... dupa ce iti da prima imagine cu speciificatii, cu poza cu planeta sus, iti da alt ecran, apesi o tasta oarecare, te va baga in ecranul albastru, se incarca el, apoi te va pune sa alegi o partitie in care vrei sa instalezi windowsul, alegi cea pe care deja ai windowsul, logic, apoi ii dai "install a fresh copy"... poti sa ii dai "Repair" dar nu va ajuta prea mult. Apoi el isi face treaba cu instalu, vei putea sa intelegi si singur cand vezi ecranul respectiv, este foarte usor. Prima data am reformatat fara sa am nici cea mai vaga idee ce si ce. Te descurici!winking

2 răspunsuri:
| nashu40 a răspuns:

Daca vrei doar sa stergi ce ai pe discul D sau poate ai mai multe discuri, dai click dreapta pe ele si-i dai format. Pe discul C de obicei se instaleaza windows-ul, iar acesta nu te va lasa sa-l formatezi, fiind protejat.
Ca sa faci o formatare cum trebuie iti trebuie Cd-ul cu Windows bootabil. Bagi cd-ul si inainte de a instala ai optiunile de formatare si de impartire a partitiilor.
Succes!

| sile333 a răspuns:

Daca vrei doar d dai click dreapta pe D si format daca vrei tot pc trebuie sa reinstalezi windows-u