| x2gk9r a întrebat:

Salut...
As vrea un sfat...
De ceva timp ma simt foarte singur, prietenii nu am, prietenele mele m-au lasat ca acum au iubiti..am un prieten cu care ma inteleg foarte bine.
Mai mult stau acasa cu familia decat sa ies pe afara ca nu am cu cine...
ma simt foarte singur iar toata ziua am starii proaste...
Sunt baiat

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Oricat de dur suna, trebuie sa inveti sa fii impacat cu necesitatea de fi singur.
Mai devreme sau mai tarziu asa sfarsim toti daca ajungem la o varsta inaintata: poate prietenii mor inaintea noastra, partenerul de viata la fel, parintii sunt evident de mult trecuti la cele eterne, iar tinerii, poate nepotii (sau nu) te vor vizita rar (sau nu). Exista cazuri de batrani, postate pe internet, care mor de singuratate tocmai fiindca nu mai au pe absolut nimeni pe lume.De aceea trebuie in primul rand sa fii tu cel mai bun prieten al tau, iar in modul acesta orice se va intampla pe viitor nu iti va distruge compasul emotional si vei avea o baza, o plasa de siguranta care sa te ajute sa treci peste orice.

Ai tot internetul la dispozitie, e imposibil sa nu gasesti ceva care iti capteaza atentia si ajunge te pasioneze cu adevarat, sau poate persoane care sunt interesate de ceva anume si ti-ar putea deveni prieteni. Daca in orasul tau exista activitati pentru cei de varsta ta, go for it! E benefic sa intalnesti oameni noi, chiar daca nu devenit best friends.Socializarea are calitatile ei.La un search pe Facebook sigur gasesti intalniri ale unor comunitati, voluntariat, activitati precum concerte sau alte evenimente.Societatea actuala pune etichete negative daca esti mai singuratic, insa sa te bucuri de lucruri in liniste, doar tu si propria persoana, atunci cand este cazul, este o abilitate foarte importanta, necesara pentru majoritatea.Cel mai bine te descoperi si evoluezi ca persoana in aceste momente, nu cand esti mereu inconjurat de ceilalti care iti distrag atentia (nu ca ar fi un lucru negativ).Asa ca profita de timpul tau liber in diferite moduri.E trial and error.

Pe final mai scriu ca atunci cand vine vorba de prietenii cei mai buni, unul sau trei sunt de ajuns. De mai multi chiar nu ai nevoie, crede-ma. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://postimg.cc/DSSfctX2

Ia uite un exemplu de petrecut viata singur, ( am atașat link). Fără prieteni, iubita, mers la petreceri, spart pahare sau lăudat cu beții. Aproape 3600 km de mers pe bicicletă de unul singur ( doar pana prezent, din ianuarie pana azi ). Ce prieteni? Poate prietenii toxici care te cauta când au interese. Mai bine merg pe bicicletă 100 km decât în prezenta unor oameni falși. Toți par ok la început, apoi într-o zi vor rămâne fără masca sub care stau ascunși și tu ramai dezamăgit. Si eu am considerat speciali anumiți oameni, dar mai târziu sa rămân dezamăgit. Rar găsești prieteni buni. În ziua de azi sunt doar momente de prietenie. Trebuie sa te obișnuiești. Cauta și tu activități de făcut de unul singur.

| melimili a răspuns:

Iesi pe afara si iti vei face prieteni. Nimeni nu intra la tine in casa ca sa te intrebe de prietenie.

| julietta25 a răspuns:

Buna...stiu cum se simte sa fii singur, sa nu ai ce face sau cu cine iesi..sa ai stari peste stari si intrebari peste intrebari.dar tot ce pot sa iti spun este sa la-si totul in urma si sa privesti inainte indiferent daca vei fi de unul singur sau cu cel mai bun prieten.
fericirea ta nu trebuie sa datoreze altui om...si singur poti fi fericit doar de vrei.