| anonim_4396 a întrebat:

Ma simt singura, extem de singura. La școală, nu vorbesc cu nimeni, stau singura în banca.Simt ca nimeni nu ma vede, dacă zic ceva trebuie sa tip ca sa ma audă cineva, ma simt invizibila.De când colega mea de banca, una dintre cele mai bune prietene și singure din clasa a plecat, am tot încercat să vorbesc cu colegii sa interactionez cu ei, dar nimic. Parca nu as exista.
Acasa,nu fac nimic toată ziua, mai ales pentru ca sunt dupadupă-masă la școală și prietenii mei au alt program, și parcă au uitat și ei de mine. Prietena mea cea mai buna nu mai are timp de mine. Mereu dacă vreau să ieșim, nu poate pentru ca iese cu prietenul ei, nu are chef, sau pur și simplu face altceva. Celelalte prietene, din nou nu au timp,si uite asa nemavand alti prieteni sunt nevoita sa stau în casă.
N-am nici prieten. N-am mai avut un prieten de mult timp, nu am mai vorbit cu vreun băiat de mult timp. Și mda, ma simt foarte singura. Am încercat să discut asta cu prietenele mele, dar mau luat în râs. Au spus ca ele sunt alături de mine, ca mereu vor fi, dar eun le simt prprezenta. Și cel mai rău e ca iubitul celei mai bune prietene are ceva cu mine. Și prietena mea îi ia apărarea si îi dă mereu dreptate. Îi acorda mereu mai multa atenție, gen iese de la școală la 2 sta cu el pana la 6 și apoi când o chem eu afara ea trebuie să invete. Dar, asa face mereu.Nu doar odată, în fiecare zi.
Ei bine, nu știu ce să fac. Ma simt un nimic, pe care nu-l vrea nimeni. Ce credeți că ar trebui sa fac sa ies din starea asta?

5 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Incearca sa iti gasesti tot felul de activitati care sa iti distraga atentia si sa nu te mai gandesti ca esti singura. Poate esti tu intr-un moment din viata cand ai nevoie de mai multa atentie, e ceva normal. Nu poti insa sa te certi cu prietenele tale pentru ca stau "prea mult" cu iubitii lor sau ca invata, pentru ca fiecare are viata personala. Inscrie-te la un club de dansuri si iti poti face prieteni noi, sau la un sport de orice fel. Nu cred ca ar fi ok sa iti faci un iubit din plictiseala, doar daca simti nevoia sa ai pe cineva. Din disperare e foarte posibil sa alegi persoana gresita, si sa dai din plictiseala in suferinta. Din cauza ca tu stateai doar cu prietena ta la scoala si in banca si nu mai interactionai si cu altii, in felul acesta nici nu ai reusit sa te apropii de alte persoane. Ia totusi in calcul varianta sa te inscrii intr-un club cu diverse activitati.

| neutrino a răspuns:

Nu mai sta singura in banca.

| SkyPilot a răspuns:

Daca ti-ai face un prieten, totul s-ar rezolva dintr-o miscare.
Incearca la scoala sa vorbesti cu colegii, sa pari interesata in ceea ce spun ei, vorbeste despre problemele lor, nu ale tale. Incearca sa fii vesela si placuta, nimanui nu-I plac cei morocanosi.

| MusicIsTheAnswer a răspuns:

Nu am cu cine sa stau. Toată lumea are deja coleg de bancă, eu am rămas pe dinafara.

| twistedfella a răspuns:

1.daca ai stat un timp vorbind numai cu colega ta si,, pe langa'' ceilalti colegi ei te considera o persoana retrasa in filmul tau, iar ei cu filmul lor(banuiesc) sau poate sa fie efectul de turma iar daca cativa ciobani te resping ceilalti tind sa faca la fel.
2.Incearca sa schimbi o vorba cu cineva din alta clasa, si incearca sa iesi chiar si fara prietenele tale in oras la un film, daca ai cinema in oras, chiar si la o simpla plimbare sau la un suc, respinge gandul, nu am chef'' ca asta te va tine mai incolo in casa. Put a smile on your face and get out therewinking