| WonderGirl7 a întrebat:

Salut băieți și fete!

De ex, aveți un crush si va gândiți să-i spuneți cuiva de el si prietenii sau prietenele tale spun ca poți mai mult de atât sau ca nu-i stilul meu, nu va demoralizeaza puțin?
Tocmai am început sa plac un băiat (si fizic si ca si caracter) si chiar mi se pare tipul meu, am vorbit câte ceva, dar una dintre prietenele mele m-a făcut sa ma simt puțin cam nașpa ce-i drept.
Nu ar trebui sa ma afecteze ținând cont ca-i fix părerea ei, e ceva subiectiv dar totuși... părerea oamenilor de multe ori ma afectează foarte mult...
Ma simt ciudat si nașpa...si da decât sa minta, zicea adevărul dar totuși, oare de ce sunt afectata de treaba asta, ținând cont ca nu-s eu care era judecata, ținând cont ca toți oamenii au gusturi diferite și ca fiecare are o opinie?
Sfaturi, va rog.

19 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

De ce nu le place de el? Daca nu am macar un motiv, nu pot spune daca au dreptate sau nu happy.

| WonderGirl7 explică (pentru Celcestietot):

Păi prietenii nu l cunosc tare bine, dar de fapt sunt doua care au zis ca nu i deloc tipul meu, ca eu-s prea cumsecade pentru el, ca el e mai agitat de fel si nepotrivit pentru mine.
nu ziceau nimic de fizicul lui ci doar de comportament, dar faza e ca ele chiar nu au de unde sa l știe ținând cont ca nu su schimbat nici măcar o vorba cu el. ci ele doar si au dat cu părerea după cum l au văzut.
si asta era partea nașpa, ca nu l cunosc, dar deja si au facut o părere si mi-au zis cumva într-un mod urat si ciudat ca si cum doamne m-am uitat eu tipa aia perfecta si înțelegătoare si asa tocmai la el.
Chiar nu știu cum sa ti explic, nu știu cum sa fac sa nu ma mai afecteze părerea altora.
imi doresc mult asta, dar nu pot.

| Celcestietot a răspuns (pentru WonderGirl7):

Daca l-au vazut doar din poze si au incercat sa ii prezica caracterul, atunci se pot insela in privinta lui. Daca le-ai aratat mesajele, dupa cum mai faceti voi fetele laughing, poate ca,, au mirosit'' ceva cu adevarat nociv. In viata mai esti pusa si in fata unei situatii care implica risc, si cu toate acestea te sfatuiesc sa fii atenta la bombardieri daca tu vrei relatie serioasa. Daca tie iti place si este totul ok intre voi momentan, mergi mai departe pana in momentul cand nu va mai fi. Iar ca sa nu iti mai pese de parerea altora, ar trebui sa iti schimbi perceptia asupra lucrurilor, altfel nu prea ai cum, exceptand faptul sa te debarasezi de cei din jur happy.

| VoidEternal a răspuns:

Pare cazul clasic de good girl meets bad boy, cu accent pe "pare". Nimeni nu are cum sa stie dintr-o singura postare de-a ta cum stau lucrurile in realitate de fapt.

Atractia dintre genurile astea doua e exhaustiv documentata. Nu merge intotdeauna, pe masura ce trece timpul se pot intampla doua lucruri.

Ori va armonizati cumva unul pe celalalt, adica ajungeti sa imprumutati unul de la celalalt comportamente si atitudini, caz in care relatia are sanse de succes, ori daca amandoi aveti personalitati puternice, atunci probabil ca la un moment dat veti vedea ca sunt niste incompatibilitati peste care nu puteti trece.

Ar mai fi si al 3-lea caz, in care unul dintre voi lasa tot timpul de la el si unde se poate ajunge la un soi de dependenta sau si mai rau, codependenta. Asta ar fi worst case scenario, pentru ca o astfel de relatie nu face bine niciunuia.

In oricare varianta v-ati incadra, doar timpul poate sa spuna ce sorti de reusita ar avea relatia voastra, si ca peste tot in viata, trebuie sa investesti timp, rabdare, si sa-ti asumi niste riscuri.

Succes.

| WonderGirl7 explică (pentru VoidEternal):

Frumos spus, foarte fain
suntem niște personalități mai agitate de fel totuși. (gen noi 2)cumva mai visători, creativi, diferiți...
deși unii ma vad cum sunt, nu știu dacă chiar a exista compatibilitate între noi.
fizic este atracție dar asta nu este destul.
eu il vad la fel, poate e posibil sa existe ceva.
!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca prietena ta e una adevarata, presupun ca te-a sfatuit cum a crezut ea. Adica ti-a vrut binele.
Dar pana la urma tie iti place de acel baiat.
Asa ca, daca acel baiat nu iti da niciun red flag si trece cu brio de verdictul tau, go for it happy

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut! big grin Viața ta nu ar trebui să fie generată de părerile, acțiunile și emoțile celor din jurul tău. happy Viața ta nu este determinată de aceste aspecte. Tu contezi și ai o valoare inestimabilă. Fiecare om are o valoare umană, unică, independent de cei din jur. Obișnuiește-te să nu-ți mai pese! Nu merită! sad Mult succes!winking Funda? big grin

| outsidethebox a răspuns:

De ce ai nevoie de validare din partea prietenilor? La urma urmei TU ai urma sa trăiești cu EL si nimeni altcineva din cercul tău!

| Celcestietot a răspuns (pentru outsidethebox):

Prietenii mai pot depista si mere otravite.

| WonderGirl7 explică (pentru outsidethebox):

Exact, nu știu de ce doamne ma afectează părerea altora
nu s ca alții asa nepăsătoare, nu știu ce pot face.
efectiv ma supăr destul de repede din chestii de genul si nici eu nu ma înțeleg pe mine...
Chiar iți zic sincer ca m-a făcut sa ma simt ff prost, ca si cum, cum doamne ma puteam uita eu la el sau cv de genul

| WonderGirl7 explică (pentru Celcestietot):

Foarte adevărat, dar aici chiar nu este deloc cazul, crede-mă

| Celcestietot a răspuns (pentru WonderGirl7):

Asa sa fie! happy

| outsidethebox a răspuns (pentru WonderGirl7):

Trebuie să te bazezi pe ce crezi si ce simti tu legat strict de el, apoi faci ce crezi ca ar fi mai bine pentru tine insa cu simt de răspundere, adică iti asumi decizia fie ca e buna, fie că e rea.

| outsidethebox a răspuns (pentru Celcestietot):

Statistic, daca ea decide intr-un fel, sunt 50-50 sanse sa iasa bine sau rau.
Corect, prietenii pot vedea ce nu pot sa vada îndrăgostiții, insa aceeași prieteni pot fi din categoria "Si tu, Brutus...", deci tot 50-50!
De unde si al doilea răspuns al meu.

| Celcestietot a răspuns (pentru outsidethebox):

Adevarat.

| emilllyya a răspuns:

Important e ce simti tu, nu ce cred prietenele tale. E alegerea ta pe cine placi si cu cine vrei sa fii intr-o relatie. E alegerea lor pe cine plac ele si cu cinev vor sa fie el eintr-o relatie. Da, sunteti prietene si va cunoasteti bine, insa ar trebui sa faci tu alegerile de tipul. Ea doar a spus ce a crezut, din diverse motive ei nu i se pare ca v-ati potrivi. Nu trebuie acum sa te simti rau sau sa incerci sa uiti de el. Ceea ce a zis ea nu era menit sa te descurajeze sau sa critice, era doar o parere din exterior. Poate nu se aliniaza cu ce crezi tu, insa fiecare are dreptul la parerea sa. Asta nu inseamna sa iti iei lumea in cap si sa nu mai asculti de nimeni fiindca stii tu ce e mai bine, ci sa nu mai dai o atat de mare importanta opiniilor altora cand e vorba de viata ta personala. Da, daca cineva din exterior nu e de acord cu tine atunci incearca sa intelegi si punctul sau de vedere, poate in acest context are dreptate. Insa nu ii lasa pe altii sa faca alegeri pentru tine si nici nu te mai simti atat de rau atunci cand cineva nu are acelasi punct de vedere ca tine. E normal sa nu creada toata lumea acelasi lucru si sa avem pareri diferite. Incearca sa intelegi de ce prietena ta a spus ca nu va potriviti si sa vezi situatia obiectiv. Daca realizezi ca ea are dreptate atunci e bine. Daca, in opinia ta, totul e in regula si voi va potriviti atunci nu renunta la baiatul pe care il placi doar din cauza asta. Incearca sa intelegi punctul de vedere al altora fara sa ti-l schimbi pe al tau. Daca acel mod de a privi situatia e mai bun atunci ar fi bine sa iti schimbi parerea, insa in rest fa ce simti.

| WonderGirl7 explică (pentru emilllyya):

Dc nu ti pot evalua răspunsul ca câștigător?