| horansgang a întrebat:

Salut, bros.
nu inteleg notiunea de "contabil". ma lamuriti si pe mine, va rog frumos? adica nu inteleg ce face, cu ce se ocupa, unde lucreaza... gen stiu ca se ocupa cu afacerile, dar ce tip de? gen lucratorii la kaufland sau?

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Contabil= a tine evidenta actelor/a banilor.
Contarizeaza tot ce intra in unitate.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Contabilitate
O zi bunahappy

| corbulalbrosu a răspuns:

Contabilul este persoana care tine evidenta financiara a unitatii in care lucreaza sau a unitatilor care ii solicita serviciile financiar contabile.Fiecare unitate indiferent de activitatea pe care o desfasoara, (scoala, intreprindere, farmacie, butic, supermarket, etc) este obligata prin lege sa-ti tina evidenta financiara si acest lucru este sarcina/atributia contabilului.