| etto21 a întrebat:

Salut, buna am si eu o problema mare. sunt un pesimist foarte pesimist as vrea sa stiu cum pot avea mai multa inkredere in mine cum pot sa ma pun pe primul loc pentru ca mereu ma pun pe al doilea si cum pot sa nu mai pun raul in fata mereu. Vreau sa ma schimb. ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

Iti recomand sa vizionezi documentarul The Secret. Daca vrei sa ai succes in ceea ce ai de facut, trebuie sa incerci sa ai o atitudine pozitiva. Trebuie sa reusesti sa iti spui in mintea ta,, pot sa fac lucrul asta/voi reusi/ sunt puternic/ sunt bun/ sunt pregatit/ sunt un invingator''. Dupa cum observi, am folosit doar forma afirmativa a verbelor, niciodata ceva negativ. De exemplu, sa nu zici,, nu voi pierde'', ci sa spui,, voi castiga''. In plus, ca sa te pui pe primul loc, trebuie sa te gandesti ca daca tu nu lupti pentru binele tau si nu-ti urmaresti interesele (presupunem ca satisfacerea intereselor tale nu raneste alte persoane), atunci cine o va face? Parintii, fratii, prietenii? Ei sunt ocupati cu problemele lor, nu au timp/chef/energie sa iti rezolve problemele tale. Stii, am ajuns la concluzia ca de fapt in viata suntem singuri. Faptul ca radem la o cafea/ un suc si povestim vrute si nevrute e una, dar cand vine vorba de probleme grave, de necazuri, de fapt esti singur, tu cu tine si trebuie sa te zbati ca sa rezolvi totul. Chiar daca ai momente pesimiste, de tristete, trebuie sa le depasesti si sa ajungi iar la o gandire optimista pentru ca doar ea iti va da elanul de a avea ambitii mari si de a le putea atinge. De asemenea, daca reusesti ceva bun, spune-ti in mintea ta,, Vezi? Ai reusit, esti bun, esti valoros. Poti sa rezolvi si alte probleme, lupta in continuare.'' Asta te va incuraja, facandu-te sa iti recunosti valoarea si sa razbesti mai departe in viata. Desigur, e de muncit ca sa te poti schimba, dar nimic nu este imposibil. Succes!

| etto21 explică (pentru didiDia):

Multumesc.:X

| didiDia a răspuns (pentru etto21):

Cu placere. Sper sa reusesti sa rezolvi aceasta problema. Multumesc si eu pentru funda.

6 răspunsuri:
| XAzazelX a răspuns:

Sti mai demult aveam si eu aceeasi problema...dar acum s-a schimbat total.Adica ma refer la faptul ca nu imi mai pasa de aproape oricine ce imi zice si fac ce cred eu ca este bine.Nu las pe nimeni sa ma conduca ca apoi sa cad si sa cred ca sunt slab sau altceva, e ceva de genul eu imi fac destinul nu el ma face pe mine. Daca ai inteles ce am vrut sa iti zic dai o panglicalaughing

| etto21 explică (pentru XAzazelX):

Am inteles dar mai astept pareri si sincer e foarte bun raspunsul de obicei dupa 3 raspunsuri diferite aleg...al tau e bun mersi de sfat

| XAzazelX a răspuns (pentru etto21):

Nu ai pentru ce...prin aceeasi problema trec mai multi dar te schimbi, sau cel putin unii...fii si tu printre aceiahappywinking

| andre8596 a răspuns:

Am fost in aceeasi situatie.Nu trebuie sa faci ceva in special, trebuie doar sa incerci sa iti schimbi modul de gandire. Daca nu ai incredere in tine si esti pesimist si ceilalti te vor percepe la fel si asta nu duce la nimic bun..Insa nici optimismul exagerat nu te ajuta, pentru ca poti fii dezamagit.