| jackie37 a întrebat:

Buna seara TPU!
Cum pot sa-mi fac prieteni adevarati? Care e adevarata mea problema? De fel sunt introvertit dar desi imi place sa stau de foarte multe ori singur am acele momente cand am nevoie de prieteni, pe cineva cu care sa pot vorbi despre problemele mele etc...am ajuns la concluzia ca nu ma place nimeni si nu ma va accepta ca persoana dar nici sa ma schimb nu pot,se poate spune ca sunt si un mare pesimist,ma desconsider fata de altii,nu ma vad in stare de multe lucruri desi ceilalti(familia,cunostiintele) deja ma vad un om de succes.Din toamna merg la facultate,mi-e teama ca nu ma voi descurca,nu voi intelege nimic, voi fi un prost incapabil.Nu reusesc sa ma integrez social, ma sperie ca nu stiu ce vreau de la viata si daca voi reusi ceva.Ca o concluzie:NU PREA SIMT CA TRAIESC
si trece viata pe langa mine fiind un nefericit in fiecare zi.
Cred ca cei care spun ca fiecare zi merita traita de parca ar fi ultima se mint pe ei insisi...ar fi o gramada de spus. vreau sa citesc parerile voastre si sa-mi spuneti daca in momentul de fata sunteti fericiti,optimisti si prin ce momente grele ati trecut,daca erati daramati psihic si cum ati trecut peste aceste faze,nu spun ca trebuie sa fim fericiti mereu, dar daca nu am nici macar un moment de fericire in viata de ce o mai traiesc?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey! Eu unul consider ca esti foarte negativist, de aceea nu reusesti sa-ti faci prieteni. Daca tu te desconsideri atunci si cei din jur o sa desconsidere.
Daca nici tu nu te placi atunci cum sa te placa alte persoane?
Ai incredere in tine, ai ajuns la acea facultate intrucat te-ai putea descurca la ea. Daca nu indeplineai cerintele atunci nu te primeau deci stai fara grija, atata timp cat iti pastrezi nivelul nu o sa ti se intample nimic.

Eu unul sunt foarte fericit in momentul de fata. Am avut si momente mai grele, in care a trebuit sa renunt la cei 6 ani de karate pe care ii facusem *sa renunt la karate* intrucat eram epuizat si nu mai faceam fata, am avut momente in care am plans din lipsa de prieteni, eram suparat caci nimeni nu ma accepta intrucat vedeam si vad un pic diferit lucrurile fata de cei din aceeasi generatie corupta ca si mine.
Cu timpul am inceput sa vad altfel lucrurile. Omule, chiar nu ai nevoie de 100 de prieteni falsi. Eu unul am doar 2 prieteni buni +varul meu + tata.
Eu unul daca vreau sa vorbesc cu cineva atunci vorbesc cu tata. Suntem foarte apropiati, vorbim absolut orice spre deosebire de alti adolescenti care refuza sa discute cu parintii lor.

Cauta-ti pe la facultate prieteni linistiti si nu fii tu cel care asteapta sa vina prietenii la el. Uita-te la persoanele din jurul tau si fa tu primul pas. Un simplu "Hey, ce mai faci?" sau "Buna" poate sa creeze o discutie din care sa iesi cu un prieten.
Observa oamenii care ti se par de treaba si afla daca aveti ceva in comun.
Chiar daca esti introvertit incearca sa capeti o calitate... flexibilitatea.
Incearca sa te "transformi" intr-un introvertit-flexibil. Te adaptezi in functie de situatii iar atunci cand este nevoie iei si initiativa chiar daca nu iti place sa fii in centrul atentiei.

Viata merita traita, sunt perfect de acord cu asta dar notiunea "traita" la care se refera multi tineri din ziua de azi este una gresita. Traita nu inseamna neaparat o viata plina de prieteni falsi, o viata plina de fete si droguri.
Bucura-te de aspectele pozitive. Gaseste-ti persoane cu care te intelegi si discutati. Atunci cand te simti singur stai linistit si limpezeste-ti mintea iar atunci cand vrei sa vorbesti cu cineva vorbeste cu un parinte sau invita-ti pe la tine/sau pe undeva unul din prietenii pe care o sa tii faci.
Nu este greu sa te imprietenesti cu cineva insa este greu sa-ti gasesti prieteni care sa nu te tradeze la greu.
Fii atent la cei din jur si nu mai fii atat de negativist, dupa fiecare ploaie apare si un curcubeu.

Bafta!

| jackie37 explică (pentru RainmakerX):

Mersi mult pentru raspuns!

| RainmakerX a răspuns (pentru jackie37):

Cu placere! Ma bucur ca te-am ajutat! Succes! happy

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Viața o trăiești și pentru viitor căci niciodată nu știi ce îți va rezerva ușa pe care intri și pragul de care treci la început la ivirea apusului iar la final la ivirea zorilor. Niciodată nu poți știi dacă toate aceste zile și nopți vor fi înnorate și îți spun eu că cel mai probabil va veni momentul în care te vei bucura atât de noapte cât și de zi, atunci când va fi senin. Doar trebuie să ai speranță căci moartea nu înseamnă nimic. Mai de fără speranță este moartea decât viața.