| Bogdangsj1 a întrebat:

Salut, care sunt primele semne ca devii miop?
Daca nu porti ochelari se poate agrava, in cate luni si cat de tare?
Doar o curiozitate

Funda

Răspuns Câştigător
| anais13 a răspuns:

Eu sunt mioapă. Nu am avut așa-zisele dureri de cap sau sa vad in ceata, când vederea mea a început sa scadă. La început îmi amintesc ca prin clasa a 4a, începusem deja sa am primele semne fiindcă nu vedeam bine la tabla, dar totusi ma chinuiam așa. Stăteam și extrem, EXTREM de mult la pc in perioada aceea. Am stat și m-am chinuit așa vreo 2-3 ani, fără sa vad vreo ceva la tabla, copiam de la colegul din caiet ce se scria la tabla, iar in rest ma descurcam asa. Am ajuns in cele din urma (după cei 2-3ani) la un consult oftalmologic și efectiv medicul a rămas mirat ca nu mai purtasem ochelari pana atunci ( fiindcă aveam dioptria foarte mare, -3) și ca nu aveam nici vreo durere din cauza ca nu vedeam. După un an, un an jumate și chiar și in acest moment dipotria mea a scăzut la -2.75, bineînțeles, dacă vreau sa scap de tot de ochelari pot face operație (cu laser care durează 10 -20min ). Deci da, se poate agrava și e bine ca in momentul in care începi sa ai dereglări de vedere care te tin constant, pe un termen de câteva săptămâni, sa mergi sa te consulte. Sunt sigura ca dacă as fi fost in primele luni când nu vedeam bine, dioptria mea ar fi fost mult mai mica. Ai grija, deficientele de vedere mai pot apărea și in urma stresului, administrarea unui tratament medicamentos. Sănătate!