| d0areu a întrebat:

Ce parere aveti despre aplicatia Aliexpress? Pentru cei care nu stiu, aceasta este un fel de site online de unde cumperi chestii din alte tari. Mie mi se pare putin suspicios deoarece preturile sunt cam mici. A comandat cineva de la ei? ( nu fac reclama )

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Unde scrie ca transportul e gratuit in Romania, mereu e gratuit. Platesti pe colet exact cat scrie acolo. Si daca comanzi sub 10 euro nu platesti nimic nici la vama, doar daca staa acolo mai mult de o saptamana, s-ar putea sa-ti ia un leu doi pentru ca il tin ei acolo. daca comanzi peste 10 euro, la vama iti iau TVA (mi se pare ca 20%). Nu sunt costuri ascunse.
Nu am luat nicio teapa pana acum. Acum mi-am luat niste huse de silicon de 50 de centi. dar se vede ca sunt de 50 de centi... mi-am luat si de 1 euro si se vede diferenta... cele de 1 euro sunt foarte bune, in Romania as da peste 10 lei pe una. Cum am zis, daca sellerul are rating bun si produsul la fel nu ai de ce sa te temi. Au fost si colete care nu mi-au venit, am vorbit cu sellerul si a trimis altul gratis. Si daca produsul nu iti corespunde cu descrierea poti mereu sa iti ceri banii inapoi. Comanda ceva mai ieftin prima data, sa te convingi. Asa am facut si eu.
La asta e cel mai naspa, pentru ca coletele din china vin in peste o luna, am avut care au venit si dupa 2-3 luni. de aia sunt chestii de care nu ai nevoie urgent. le comanzi si uiti de ele.

5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Daca sellerul si produsul au rating bun, produsele sunt bune si ele. Am peste 30 de comenzi pe Ali, adevarul e ca in general primesti cam cat platest. Dar mi-am luat huse si folii pentru telefon la preturi de cateva ori mai mici decat cele din Romania. Mi-am luat un ceas de 30 de euro care arata fenomenal si multe altele...

| d0areu explică (pentru CuriousStuff):

Mie mi-e teama sa nu imi iau teapa sa ma coste mai mult dupa aia... sa nu cumva sa coste mai mult transportul, fiind din alta tara, tie in cât timp ti-au venit produsele?

| d0areu explică (pentru CuriousStuff):

Mersi mult de sfaturi, mai am o intrebare, nu exista o alta modalitate prin care pot sa fac o comanda fara card?

| CuriousStuff a răspuns (pentru d0areu):

PayPal, transfer bancar... nu cred ca merge altcumva. Eu mereu am platit cu cardul.

| d0areu explică (pentru CuriousStuff):

Off, asta inseamna.ca nu pot comanda...

| CuriousStuff a răspuns (pentru d0areu):

Unde scrie ca transportul e gratuit in Romania, mereu e gratuit. Platesti pe colet exact cat scrie acolo. Si daca comanzi sub 10 euro nu platesti nimic nici la vama, doar daca staa acolo mai mult de o saptamana, s-ar putea sa-ti ia un leu doi pentru ca il tin ei acolo. daca comanzi peste 10 euro, la vama iti iau TVA (mi se pare ca 20%). Nu sunt costuri ascunse.
Nu am luat nicio teapa pana acum. Acum mi-am luat niste huse de silicon de 50 de centi. dar se vede ca sunt de 50 de centi... mi-am luat si de 1 euro si se vede diferenta... cele de 1 euro sunt foarte bune, in Romania as da peste 10 lei pe una. Cum am zis, daca sellerul are rating bun si produsul la fel nu ai de ce sa te temi. Au fost si colete care nu mi-au venit, am vorbit cu sellerul si a trimis altul gratis. Si daca produsul nu iti corespunde cu descrierea poti mereu sa iti ceri banii inapoi. Comanda ceva mai ieftin prima data, sa te convingi. Asa am facut si eu.
La asta e cel mai naspa, pentru ca coletele din china vin in peste o luna, am avut care au venit si dupa 2-3 luni. de aia sunt chestii de care nu ai nevoie urgent. le comanzi si uiti de ele.