| Oana2008a a întrebat:

Salut! Ce vreau sa va spun nu este o mare chestie dar, tot m-am simtit umilita in aceea situatie.

Acum sa va povestesc care a fost situatia. Chiar azi am avut ultima ora sport. Profesoara ne-a spus ca o sa facem exercitii de gimnastica (lumanare, barca etc.) Unii baieti s-au numit sa faca cateva exercitii de gimnastica, dupa profesoara a zis ca vrea sa vada si niste fete făcând exercitii de genu.

Si eu cu colegele mele ne-am simtit inconfortabila sa facem asemenea exercitii in fata baietilor care probabil acestia s-ar fi ras de noi.

Profesoara a inceput sa numeasca unele fete cum ar fi "X" arata-ne un exercitiu. "X" refuza spunand ca este in perioada ei lunare. Profesoara numeste dupa pe "Y" si "Y" refuza spunand ca ii este rusine. Apoi, profesoara ma pune pe mine. Vazand ca celelalte fete au putut refuza am zis sa refuz si eu, dar ce sa vezi dupa ce i-am spus ca nu pot. Aceasta a inceput sa ma ameninte cu 4 si cu un test. Din cauza anxietatei mele m-am dus sa fac un exercitiu.

M-am asezat pe saltea si am inceput sa imi bag pantalonii in sosete deoarece aveam pantaloni largi si nu voiam ca lumea sa imi vada picioarele. Profesoara a zis sa nu bag pantalonii in sosete ca nu e bine si nu stiu ce câcaturi a mai zis. In timp ce eu faceam lumanarea, pantalonii au coborat si auzeam colegii cum râdeau. M-am simtit extrem de inconfortabila si stânjenita.

Acasa am explicat parintilor ce s-a intamplat dar acestia au spus ca nu pot face nimic. Da, probabil chiar nu se poate face nimic. Dar, totusi as vrea sa stiu daca chiar s-ar putea face ceva.

Oricum, acum ma gandesc ce proasta am fost, trebuia sa ii zic ca nu este corect si ca de ce unele fete pot refuza si eu nu? Sincer nu imi pasa daca imi dadea 4 sau ma ameninta ca imi suna parintii. Daca se mai intampla asa ceva probabil ca voi spune acest lucru.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce anume nu este corect?
Ca elev/eleva ai obligatia sa mergi la ora de sport si sa faci tot ce profesorul de sport va cere sa faceti, fara sa refuzati si fara sa inventati motive inutile.
Acolo nu mergeti sa va sclifositi si nici hachitele nu sunt permise, ca-i ora scolara, care trebuei respectata si executata.
Ia-ti pantaloni adecvati si nu vei mai avea probleme data viitoare ca sa te simti rusinata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ce daca au coborat pantalonii? Mare scofala? Tu nu stii ca la varsta voastra toata lumea rade de toata lumea? Nu ai idee cat te-ar ajuta in viata sa iti bagi picioarele in ce zic si de ce rad altii si as iti vezi de ce ai tu de facut. O sa realizezi asta cand o sa mai cresti cat de irelevante sunt parerile altora despre ce faci tu, mai ales cand sunt pareri la misto.

| VoidEternal a răspuns:

Va e rușine sa faceți lumânarea? Asta era problema? laughing Serios?

Voi rămâneți fără motive sa vă simțiți victime sau cum? Nu mă refer doar la tine, ci și la colegii tai. Cum își permite profesoara aia sa va pună să lucrați la oră? Nu ii e rușine? Că doar la sport se comentează, se stă pe banca și se inventează scuze, a ajuns mai mult ora de creație literară și stand up decât sport.

Atâtea mofturi pentru nimic. Și în loc să vă luați după aia care se străduiesc și își fac datoria, vă luați după putori și șmecheri, după aia care se fofilează și stau cu mana în fund, că na, e mai ușor să stai pe margine și să judeci decât să încerci și să te expui la un posibil eșec. Adică ce, dacă ăla e o mămăligă care nici macar nu vrea să încerce, eu nu pot sa fiu la fel? Ai fi preferat și tu să fii dintre cei care râd ca niște hiene cretine de pe margine, corect?

Asta da mentalitate de viitor.

| Anonim147943 a răspuns:

Poti vorbi cu cineva de incredere de la scoala(profesori, diriginte, director) si sa le spui ca ti se pare nedrept si sa le explici situatia, cu siguranta te vor intelege.