| Deea852 a întrebat:

colega mea are o problema. din clasa a 3-a baietii din clasa au inceput sa-si bata joc de ea... o injura, o bt, o lovesc, o fac de cacao1 de 4 ani (e a 7-a) asa o tine in continuu. Baiatul care isi bate joc de ea cel mai mult, Cristi, ea vrea sa-l faca sa sufere la fel de mult cat timp a suferit ea in toi acesti ani. ce are trebui sa faca? happy

4 răspunsuri:
| pinkflower a răspuns:

Pai dai o porecla de exemplu " Castravetele murat " laughing ca tot e de la Cristi=Castra ...are ceva legatura.

Cand mai povestiti cu prietenii lui, adu tu vorba de ceva care are legatura si spune " Ce idee mi-a venit! hai sai zicem la Cristi castravetele murat laughing si incepi sa razi si atunci toti vor rade de el. Iar de atunci cand il mai strigi zi catre el cu porecla noua si atunci toti cei din jur vor zice asa catre el iar lui cu siguranta nu-i va placea.

Iar intr-o zi cand va zice catre tine " Dar nu imi mai zii asa. ca nu imi place " ( nu te teme ca va venis si clipa aia ) tu zici " Nici mie nu mi-a placut toti acesti ani cat mai facut de rusine " si pleci asa ca o diva. Asta il va face de a regreta. Isi va da seama ca a gresit. Iar de atunci iti spun ca sa faci pace cu el si sa fiti prieteni buni deoarece sunteti colegi si ar trebui sa fiti uniti.

Sper ca te-am ajutat. Pupici :*

| Raya_9247 a răspuns:

Si ea ce face cand este lovita? sa mearga la director/directoare sa-i zica si daca nu ia atitudine(directoarea) atunci sa apeleze la politie...si daca nici politia nu intervine atunci sa-i dea un picior la OoO si sa fuga laughing)

| Deea852 explică:

Pinkflower, la noi in clasa nu e de ajuns sa ii pun o porecla.colegii mei sunt foarte rai.nici nu ai vrea sa ii vezi.se injura, se bat non stop. e foarte urat.sad ei trebuie batuti pana le da borsul pe nas.

| Boros_9956 a răspuns:

Sa se duca la Militie sa spuna ce se intampla, sau parintilor. Ea nu poate spune nimanui mai matur in afara de tine? Incearca tu sa le spui parintilor si acestia vor lua o masura dupa parerea mea. Cred ca e mai bine.