| anonim_4396 a întrebat:

Salut Comunitatea TPU. Am si eu o oarecare Anxietate sociala. A nu se confunda cu Timiditatea.

Ei bine, sa va prezint cum merge viata mea de elev la liceu. Imi este extrem de greu sa imi fac prieteni. Toata lumea ma considera ciudat, si cei "populari" isi bat constant joc de mine.

Tin sa va spun ca in clasele V-VI am avut o diriginta si profa de romana oarecum... nesimtita. Ne scotea la tabla si daca nu stiai raspunsul te insulta in fata colegilor, nu prin injuraturi. Colegii incepand sa rada. Asta inca ma bantuie si in prezent.

Sunt extrem de stresat cand trebuie sa dau un raspuns sau cand cineva ma intreaba ceva.

Acest lucru nu ma afecteaza doar la scoala si chiar si cu rudele sau prietenii parintilor mei.
Intrebarea mea este : Cum scap de aceasta anxietate?

2 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Buna din nou,

Ceea ce descrii tu nu prea e anxietate sociala. Sau poate nu ai declarat tot :). Dar e anxietate.

Ai citit cartea lui Albert Ellis?
http://www.elefant.ro/......93769.html

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Cel mai bine este sa discuti cu un psiholog. Incearca sa nu fii asa crispat, sau macar sa nu arati asta. Mergi la un club sa faci o activitate, intra intr-un proiect, in general implica-te in situatii sociale, care te obliga sa lucrezi cu alti adolescenti. Astfel cunosti lume noua. Totusi, ar trebui sa discuti si cu un psiholog. Fiecare scoala are psiholog. Daca vrei, poti vorbi cu mine in privat, sunt o fire foarte vorbareata laughing