| Bogdix a întrebat:

Cred ca cam am nevoie de un indrumator, pentru ca chiar nu stiu ce sa fac, chiar daca nu stiu cine o sa aiba rabdare sa citeasca tot, eu unul cred ca in mod normal nu asi avea si l-as baga undeva pe ala care a scris, dar mna in fine. Anul asta am terminat clasa a 9a si a fost un calvar (pentru mine cel putin) imi detes/detestam colegii pana la repugn singurele exceptii erau ca ii detestam pe unii mai putin decat pe altii. Pur si simplu simtzeam ca sunt extrem de prosti si nu se prind de nimic ce zic, ziceam cate-o gluma d-asta pe moment in legatura cu profesorul, ei nu se prindeau in schimb il bufnea pe prof rasu chiar daca il viza pe el si cu timpul parca m-au si descurajat si nu prea mai reusesc sa fiu foarte spontan decat rar, inainte avusem o clasa extrem de nebuna si sincer va zic din 4 ani cat a durat gimnaziul nu cred ca au fost 100 de ore in total in care sa nu radem ( nu ca prostii ) sau sa facem vreo tampenie. Din primele zile de liceu simtem parca ca ma plafonez daca stau printre ei si ca pur si simplu nu am ce invata de la ei, era asa ca un cocktail de plictiseala amestecat cu o frica care mie mi se parea nefireasca a lor fata de orice mod de socializare, deci sa spun ca ma simteam sufocat e putin spus. O vreme era ok pentru ca eu nu ii bagam in seama, ei nu ma bagau in seama era bine, apoi tot stand printre ei am observat ca parca ma influenteaza si parca ma transformam intr-un robot ca ei, apoi cu vremea am inceput sa fiu si eu mai putin sociabil, si mna baietii stiu treaba cu "vrajeala" care pur si simplu nu o mai puteam gandii. Am avut cateva "picaje" psihice din cauza lor anul asta si pur si simplu nu stiu ce sa fac, in timpul weekendurile imi mai "reveneam" din starea aia proasta si fara oportunitati, dar apoi cand ma simteam si eu mai bine buf iar incepea scoala si revenea la loc. Acum de ceva timp sunt in "vindecare" si sper sa reusesc sa ma mut la anul, dar nu stiu cum sa scap de sentimentul ala de plafonare si "revin" la cum eram inainte... realizez ca nu o sa fie prea multe raspunsuri, dar e ok ma simt mai bine doar ca am scris tot ce tineam in mine. Thx, Bogdanwinking

Răspuns Câştigător
| kittykat a răspuns:

Wooow deci pe bune ca a fost o povestire interesanta ...pai eu spun ca daca te muti iti tin pumnii sa cazi intr-o clasa asa cum iti dorestiu.insa daca te razgandesti cumva incearca sa faci sh u chestii mai mari nu numai glume ...adica fa ceva in care sa-i implici si p ceilalti asa ii vei trezi din,, somnolenta lor,, si poate iti revi si u. Stiu cum e sa ai asa colegi crede-ma pentru ca si eu st o fire mai spontana, mai nebuna si mai sunt unele zile in care innebunesc daca nu fac ceva mai putin normal laughing iar pr mei stateau si stateau si stateau laughing dar nu m`am lasat pana nu i-am imbolnavith si pe ei de nebunia mea deci dupa ex personal sper ca te-am incurajath si nu te vei ta nici tu batut, Multa bafta :*:*:*:*:*

6 răspunsuri:
| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Nasol...fa-ti o prietena care sa glumeasca cu tine.

| JohnnyBi a răspuns:

Vad ca ai probleme, cu limba romana. ASI ala nu e la carti, se scrie AS, alea sunt caderi psihice nu picaje ca nu sunt avioane teroriste, si gandii se scrie cu 1 singur i, adica gandi. in timpul weekendurilor, ca acordul ala nu se face cu virgula dinainte, cine revenea la loc? scoala? poate reveneai tu, si a reveni la loc e putin cam incorect, unde altundeva puteai reveni (citeste definitia cuvantului). si sa revin la cum erai inainte (ai uitat un "sa"). inteleg ca duci un stres, dar limba romana cu ce ti-a gresit? daca nu ai cu cine socializa in clasa, mai sunt si alte clase prin liceu unde poti cauta oameni cu iq mai mare de 10, cat si daca vrei sa iti revii te poti incuia in carti. desi nu e chiar visul unei nopti de vara, cartile pot face minuni cu plictiseala si plafonarea. tine minte ca tu faci un liceu pentru ce viitor vrei tu, nu pentru colectivul in care il faci. te duci la scoala pentru ca vrei sa ajungi cineva, nu te duci sa stai la taclale cu toti nesabuitii.

| madalina19e a răspuns:

Wow. e un mod ciudat in care te simti tu plafonat. nu e un motiv sa ii consideri prosti p ceilalti doar pentru ca nu sunt d acord cu tine si nu le plac glumele tale!?! dc nu ai incercat sa-ti faci macar un prieten, unul dintre colegii tai? unul cu care te-ai fi inteles care poate ar fi avut aceleasi gusturi si pareri ca tine?

Si un mic sfat din partea mea. sper sa nu te superi sau sa te deranjeze. dar nu ti-o zic cu rautate, ci spre binele tau.
incearca sa eviti sa mai folosesti cuvinte gen "ca cand" "ca chiar" ...adica cacofonii. nu e frumos sa vb asa, plus ca cei care vor citi te vor cataloga altfel si vor spune ca nu esti un baiat inteigent. ceea ce presupun ca nu este asa, cred ca esti un baiat destept, cu toate ca nu sunt de acord cu modul tau de a gandii, dar la varsta adolescentei e ceva aproape normal sa fii mai "nebun"putin.(nu in senssul rau)
E bine ca te-ai descarcat si ai spus ce aveai p suflet! Si totusi incearca sa t imprietenesti cu cineva si o sa vezi ca lucrurile se vor mai schimba atunci! Bafta!

| madalina19e a răspuns:

@ JohnnyBi
am vazut ca esti un critic foarte bun, dar daca nu ai observat atunci cand vrei sa publici raspunsul, iti mai apare o optiune " doresc sa il editez"... ai fi putut sa-l folosesti si tu ca sa te corectezi daca tot vrei sa faci pe atotstiutorul. baiatul a povestit problema lui ca cineva sa-i dea un raspuns incurajator, daca ti se pare o persoana asa mediocra de ce "stai de vorba" cu el?
Daca tot dai lectii de lb.romana incearca sa folosesti cat mai mult lb romana si nu cuvinte imprumutate din alte limbi pe care nu esti in stare sa le folosesti corect!
E adevarat ca el are foarte multe greseli de scriere si de exprimare dar asta e un site pe care incerci sa ajuti oamenii in masura in care poti, cu un sfat, o parere.nu sa-i critici, sa-i jignesti si sa-i faci sa se simta prost! Puteai sa ii spui toate astea cu putina prietenie, putin mai dragut poate, nu in felul asta! Si cand critici p cineva data viitoare incearca sa te uiti mai intai la ceea ce ai scris tu! Altfel vei fi considerat mult mai penibil decat cel pe care il critici chiar daca ai mai putine greseli decat el!

| Mariamaria_6354 a răspuns:

Pff.pai nu stiu ai niste colegi beleaalaughing
la mine in clasa la fel la fiecare ora de radeee ca abaia mai facem ore
lamne e invers in loc sa nu se prinda baietii de o gluma se prind totiii pana sj fetele ca profu`sj rademm ca nebuniilaughing

| Bogdix explică:

@madalina19e
mersi de incurajare si stai linistita ca nu ma ating incercarile astea umile de jignire, da iradevar am o gramada de greseli de scriere in text, dar ce **** am scris acolo o recenzie a tuturor gandurilor care ma mananca in mai putin de 5 min, ideea cred ca era sa imi zica un esti fraier, e vina ta sau in fine ce parere are el si sa lase criticile pentru scris pentru prima ora in care imi va fi profesor... mersi