| mihaitza_5454 a întrebat:

Salut cum desenez arborele dupa matricea de adiacenta?
dau funda

de exemplu
Un graf neorientat este reprezentat prin matricea de
adiacenţă alăturată. Care sunt vârfurile care au gradul
maxim?

Răspuns Câştigător
| adela_6448 a răspuns:

Pt a afla varful cu grad maxim te uiti pe fiecare linie si vezi cati de 1 are linia respectiva:
linia 1 : 2
linia 2 : 4
linia 3 : 3
linia 4 : 4
linia 5 : 2
linia 6 : 3
Deci liniile 2 si 4 au cei mai multi de 1, implicit varfurile 2 si 4 au gradul maxim, 4.

Consideram A matricea de adiacenta. Stabilim elementele din A care sunt 1 => A[1, 2]; A[1, 3]; A[2, 1]; A[2, 3]; etc...
A[1, 2] = 1 => exista legatura intre varful 1 si 2 si atunci trasezi muchie intre cele doua varfuri. Procedezi analog pentru toate celelalte elemente din matrice. Bafta!