| ContAnoNiMMM a întrebat:

Salut.
Cum pot sa trec direct la actiune? Adica mereu am o lene in mine cand vreau sa fac orice si ma simt lipsit de motivatie.
Dau funda

Răspuns Apreciat de Editori
| zurick a răspuns:

Pune-ți alarmă pentru orice trebuie să faci. O să te enerveze atâtea alarme, ideea e să nu renunți la ele.
Poți încerca să îți notezi sarciniile pe o listă ( orice format vrei, o foaie, un bullet journal fizic sau dacă nu găsești aplicația în google play) E foarte satisfăcător să bifezi că ai făcut ceva.
Ideea e să treci rapid la acțiune pentru că după poți să lenevești cât vrei fără a te mai simți prost.
Poți asculta și un playlist motivațional sau pur și simplu muzică în timp ce faci ce ai de făcut ( de exemplu confidence boost )
https://open.spotify.com/search/confidence%20boost/playlists

4 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Cand nu ai motivatie si te simti slabit din cauza gandurilor demahnire, fa cateva flotari, sau cateva sarituri, limpezeste-ti mintea, intinde-te si apoi in minte sa ai doar gandul sa faci treaba fara sa dau frau liber gandurilor de lene, gandeste-te la treaba cum sa incepi ce sa faci si cum sa o termini, fara sa dai inapoi, si sa faci asta regula ca sa iti obisnuiesti mintea si trupul.

| Linda a răspuns:

Spune-ti : ce trebuie sa fac eu, e sa incerc. indiferent daca iese sau nu. de multe ori de aceea nu incepem, ne e frica sa nu gresim, sa nu facem suficient de bine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa se întâmplă când nu te arde, nu te doare.
Moivație vine de la motus. mișcare, care este rudă cu e-moție, ceva care te pune în mișcare.
Dacă nu ajungi să simți e-moția, nu poți.
Iar lenea nu doare.
https://www.youtube.com/watch?v=r4_PRmHcyiU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu un/o imbold/motivaţie puternică.