| StefanFlorea a întrebat:

Salut, cum poti sa te îneci din cauza curenților marii, dacă știi sa înoți bine, dar ai și rezistenta? Totusi curenții aia te trag spre larg, nu sunt vârtejuri sa te ducă la fund.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă sunt și valuri mari, nu ai nici o șansă. Am lucrat la salvamar și am scos 3 înecați la mal.

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Pai daca sunt valuri mari, cum ai putea sa rezisti? La un moment dat te "baga" sub apa.

| sadrian46 a răspuns (pentru Aasdfghj):

N numai că te bagă sub apă, ci curentul este și pe verticală și te trage la fund.

| Aasdfghj a răspuns (pentru sadrian46):

Nu stiam. Foarte periculos.

| StefanFlorea explică (pentru sadrian46):

Si din ala cum mai scapi? exista o metoda?

| sadrian46 a răspuns (pentru StefanFlorea):

Nu.
Eexmplu trăit de mine. Lucram la salvamar, treiore pe barcă, trei ore pe mal, când eram înlocuiți de un coechipier.
Era o mare foarte agitată, furtună. Soare frumos și foarte cald. Nu doar valuri mari de peste 2 metri, ci și altele mici suprapuse peste ele de vânt. în toate direcțiile. Valurile când se spărgeau de țărm, formau o zonă cu spumă din care nu se mai vedea nimic. Pe plajă pe un catarg era un steag roșu care indica că este pericol de înec. Radio vacanța anunța acelaș lucru în timpul emisiunii. Cu toate acestea turiștii intrau în apă, jucându-se în valuri. Se distrau lângă țărm, stând în picioare, lăsând valurile care se spărgeau de țărm să treacă peste ei. Când era marea foarte agitată, nu ieșeam cu barca în larg, căci era pericol să o răstoarne valurile, mergeam până la posturile noastre, deaungul maulului și o trăgeam pe nisip. Stăteam pe țărm și atenționam turiștii să nu intre în apă. Pe o intindere de câteva sute de metri între două posturi de salvamar, ei intrau totuși, nu îi puteai opri. Un grup de 5 tineri turiști străini se jucau astfel în valuri. Se țineau de mână în cerc. A venit un val mai mare, care i-a răsturnat rostogolit prin apă, astfel și-au dat drumul, nu se mai țineau de mâini. După ce a trecut valul, unul din ei lipsea din grup. Valul în retragere, l-a luat cu el. Curentul de lângă țărm, l-a tras la fund și l-a îndepărtat imediat de mal. Nu a mai apărut la suprafață, iar pe întinderea răscolită de valuri, nu a mai fost văzut. Ceilalți au înțeles acum pericolul și au ieșit din apă. Au început să îl caute dealungul țărmului, împreună cu tot grupul lor de turiști. În zadar.

| Wr3nch a răspuns:

Oricat de rezistend ai fi tot obosesti.