| SmallBrain a întrebat:

Nu inteleg cu pot sa-mi dau seama ce fel de rima este intr-o poezie si ritmul si masura silbaleor. Ajutati-ma plizzzzz.

Răspuns Câştigător
| lolita147 a răspuns:

Deci sunt 4 tipuri de rima: imperecheata, adica prima rimeaza cu a doua si a treia rimeaza cu a patra, monorima, toate versure rimeaza, incrucisata, prima cu a treia si a doua cu a patra si imbratisata: prima cu a patra si a doua cu a treia.
Asa le-am retinut eu:
Monorima: aaaa
Imbratisata: abba
Imperecheata: aabb
Incrucisata: abab

Ritmul este de 2 feluri: iambic si trohaic.

Masura versurilor e simpla: numeri cate silabe au primele 2 versuri.
Ex: Frun-za ver-de ma-ghe-ran - 7 silabe
Voi-ni-cel me-he-din-tean - 7 silabe.
Are masura de 7.

Succes la scoala! happy

3 răspunsuri:
| RazvanBaranguta1337 a răspuns:

Pai, rima intr-o poezie este de 4 feluri:
1. Rima imbratisata: Atunci cand primul vers rimeaza cu al patrulea si al doilea rimeaza cu al treilea.

2. Rima incrucisata: Atunci cand primul vers rimeaza cu al treilea si al doilea vers rimeaza cu al patrulea.

3. Rima imperecheata: Atunci cand primul vers rimeaza cu al doilea si al treilea rimeaza cu al patrulea.

4. Monorima: Nu rimeaza nici un vers.

Pentru a afla care este masura unei poezii, trebuie sa numeri numarul de silabe din cel mai scurt si din cel mai lung vers al poeziei, astfel rima va fi de 6-8 silabe (Ti-am dat un exemplu, unde 6 reprezinta numarul de silabe din cel mai scurt vers).

| sabyna123 a răspuns:

Rima imbratisata este atunci cand primul vers rimeaza cu ultimul, si al doilea cu al treilea
Rima incrucisata este atunci cand primul rimeaza cu al trielea, al doilea cu ultimul.
Rima imbratisata apare atunci cand rimează primul vers cu al patrulea și al doilea cu al treilea
Monorima constă într-o rimă ce apare succesiv la mai multe versuri și este specifică poeziei populare
Masura unui vers o afli impartind in silabe fiecare cuvant apoi aduni numarul tuturor silabelor si fac asta cam la primele 4 versuri