| SasaSasa2000 a întrebat:

Cum se stabileste ritmul rima si masura?

Răspuns Câştigător
| Eastwood a răspuns:

Salut : Masura-imparti versurile in silabe si afli cate silabe are un vers
rima-vezi care cu care cuvinte de la sfarsitul versurilor rimeaza
ritmul-daca sunt versuri cu multe silabe este iambic, iar daca sunt versuri scurte este trohaic!

| SasaSasa2000 explică (pentru Eastwood):

Multumesc frumos.

3 răspunsuri:
| Cyclades a răspuns:

Ritmul este o miscare regulata si masurata, care se defineste ca fiind succesiunea regulata a unor silabe neaccentuate, dar si a pauzelor dintr-un vers, rima consta in a face sa coincida silabele de la sfârsitul a doua sau mai mulote versuri. Aceasta potrivire incepe cu ultima vocala accentuata. Când rima este imperfecta, ea poarta numele de asonanta. In aceasta situatie, se potrivesc ultimele vocale ale versurilor si, aproximativ, consoanele.
In final masura este numarul silabelor dintr-un vers. Masura poate fi de la patru silabe, pâna la 15-16 silabe, si chiar mai multe.