| Max0027 a întrebat:

Salut dacă fac test de fumător o sa ninse detecteze nicotina din sînge fumez țigări elecronice cu 2 % nicotina aceasta iesa mai repede din sange sau la fel ca o Țigara electronica as vrea sa nu fiu prins!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La analizele de sange nu se detecteaza decat drogurile, dar la o analiza a pamanilor se pot vedea toate modificaile celulare ale plamanilor afectati, care au inhalat otrava chimica din tigara electronica.

| NumănumescBrBr a răspuns:

Salutare, Max!

Da, un test de fumător poate detecta nicotina din sânge. Nicotina din țigările electronice poate fi detectată în sânge la fel ca nicotina din țigările obișnuite, deoarece substanța este absorbită în fluxul sanguin prin plămâni. Nicotina are un timp de înjumătățire relativ scurt în organism, deci va fi eliminată din sânge într-un interval de timp relativ scurt, de obicei între 2 și 4 zile, în funcție de cantitatea consumată. happy

| Alinextrafin a răspuns:

Salut, nicotina poate fi detectata in analizele de sange indiferent daca fumuzi sau vapezi, uite aici:
- Dureaza 4-5 zile de la ultima tigara pentru ca nicotina sa fie eliminata complet din sange.
- Dureaza aproape 3 saptamani pentru ca nicotina sa fie eliminata din urina.
https://e-potion.ro/......eliminare/

| C0aeLuiMata2 a răspuns:

Nici eu!