| anonim_4396 a întrebat:

De citeva zile ma framinta o intrebare. Am vazut o problema de logica si nu pot gasi raspunsul. Poate ma ajutati voi?

Boris dorea să intre la club nocturn privat. Pentru a intra, toţi invitaţii trebuiau sa cunoască parola de intrare, iar Boris nu o cunoştea. Deci, s-a ascuns lîngă tufarul de lîngă intrare şi a început sa asculte atent. A venit un bărbat, iar gardianul de la uşă a întrebat: „doi!". Bărbatul a răspuns – „Trei!" şi a fost lăsat să intre. A venit alt bărbat, gardianul de la uşă a întrebat: „patru!", iar bărbatul a răspuns „cinci" şi a fost lăsat să intre. A venit al treilea bărbat, gardianul de la uşă a întrebat: „trei!", iar bărbatul a răspuns „patru" şi a fost lăsat să intre.
Considerînd că a ghicit cum să intre, Boris a ieşit din tufar şi s-a apropiat de uşă. Gardianul a întrebat „Şapte!". „Opt", a răspuns Boris dar…nu a fost lăsat să intre! Care ar fi fost răspunsul corect?
Am aflat ca raspunsul corect este 5, dar problema este ca nu inteleg de ce? Dau funda pentru cel care ma ajutaaaa

Răspuns Câştigător
| mkutza a răspuns:

Întrebarea era într un test de la Liceul Academiei de Ştiinţe...

M am gîndit şi eu mult, toată treaba constă în litere. Cifra doi are 3 litere, deci 2-3, cifra patru are 5 litere, deci 4-5 etc etc. Şi respectiv ŞAPTE are 5 litere...

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

O variantă ar fi ca suma celor două numere să fie pînă în zece și atunci probabil că el trebuia să răspundă „unu" sau „doi"

| tibimania a răspuns:

Pentru ca 2+3=5 si ca 3+4-2=5

| gabytzax a răspuns:

Pentru ca gardianu la el trebuia sa zica 5 asa ar fi corect sau poate s-a schimbat numaratoarea.