| tixetox923 a întrebat:

Salut, doresc pareri si cateva sfaturi;
Am 16 ani, aproape implinesc 17 si ma cred introvertit, cand eram la gimnaziu, toti colegii mei aveau tema lor de discutie, dar nu prea erau civilizati in sensul ca injurau, fumau si aveau un comportament inadecvat, din toata clasa mea de 10 elevi am ramas si sunt inca prieten doar cu un coleg, pe cand eu nu fumez, nu injur (doar decat in unele cazuri exceptionale in care ma enervez si atunci injur si in engleza), iar acum ca sunt la liceu, m-am imprietenit destul de rapid cu noii colegi, ii ajut aproape la toate materiile happy, pe langa aceasta sunt pasionat de programare si calculatoare, poate si putin de tema electricitatii, conductoare, informatie...

Iar toata povestea mea ajunge ca doresc sa-mi fac mai multi prieteni ca sa ma inteleaga, sa lucram impreuna la unele proiecte, sa ne dezvoltam intelectual caci ma simt singur, iar treaba nu consta in ceea ca nu pot trai fara socializare, dar doresc ca sa am un prieten adevarat.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Am un singur sfat sa-ti dau: nu ai nevoie de multi prieteni, ci de unul singur, dar sa fie un prieten foarte bun.
Cu cat ai mai multi, cu atat sunt fake toti si nu ai timp de ei.
De altfel, pierzi timp pretios incercand sa satisfaci toti prietenii, care in realitate nu-ti vor fi niciodata prieteni adevarati.
multumeste-te cu 1-2 dar buni si lucreaza alaturid e ei, ca pana la urma programarea se poate face si individuala, nu cu prietenii.