| anonim_4396 a întrebat:

Salut Tpu.Am si eu o problema cu noii mei colegi.Sunt in clasa cu vreo 27 de fete si vreo jumatate din ele ma calca pe nervi,se leaga de mine din orice si cand intru in clasa incep sa rada aproape toate fara niciun motiv,cand ma enervez si le zic ceva imi zic da de ce te comporti asa, dar ele de ce nu ma lasa in pace?, si nici nu pot sa le injur sau mai stiu ce.Mai sunt 2 baieti in clasa care ma enerveaza, nu cred ca ar fi o solutie sa-i iau la bataie deoarece sunt intr-un liceu foarte strict.
Vreau solutii au ceva ca sa ma lase in pace ca nu cred ca ma mai abtin mult.
Pur si simplu simt ca nu ma respecta nimeni.
Dau funda la cine ma ajuta.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Invata sa taci,sa le privesti in timp ce taci si,eventual,sa le servesti un zambet plin de compatimire.
Te-a privit vreodata cineva tacand sever? Si te-ai simtit in largul tau?
Cand taci,e greu sa ghiceasca celalalt cum esti,ce gandesti,nu stie daca ii esti prieten sau dusman, nu stie de unde sa te apuce.
Colegele tale au descoperit ca te lezeaza ironia lor si fie o fac din amuzament, fie din rautate inconstienta, cat timp vei arata ca te deranjeaza ceea ce fac, vor continua.Asa ca,invata sa ignori, sa taci si sa te educi in indiferenta.
Cu timpul, isi vor pierde interesul, nu se vor mai amuza pe seama ta daca nu vei mai avea nici o reactie, ba chiar vor incepe sa se intrebe de ce nu mai reactionezi.Autoeduca-te,schimba-ti comportamentul, invata sa observi.
Si vezi unde esti diferit fata de ceilalti, pentru ca orice diferenta provoaca curiozitatea celorlalti si pofta lor de ironie.
Curaj si bafta!

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

La tot ce spun ele / ei incearca sa le intorci vorbele, fi un maestru in ale vorbitului. Cat despre baieti, daca nu vor sa te lasa in pace, ii poti aranja oricand in afara incintei liceului, oriunde nu iti poate face nimeni nimic atata timp cat nu esti pe teritoriul liceului. Fi mai intepat, invata sa le intorci vorbele.

| andri22 a răspuns:

Buna foarte bine ca ai spus aici:Iate si tu de ele ce daca fii si tu dur cu ele nu le injura dar iale la misto nu trebuie sa te lasi mai ales ca esti baiat zile vorbiti in punga!laughingnoroc