| madutza_ubytzik a întrebat:

Fiindca a venit iarna si e frig afara vreau sa ma apuc de citi insa problema e ca nu stiu ce sa citesc in afara de baltagul de sadoveanu care il am pentru la scoala! Va rog mult spuneti-mi ce carti as putea citi dar sa fie pentru varsta mea(14-15 ani)! va rog sa imi spuneti titlul cartii si numele autorului ca sa pot cere cartea la librarie! Multumesc si astept urgent raspunsuri de la voi! Pa Pa O zi buna

Răspuns Câştigător
| just|breathe a răspuns:

Romanul adolescentului miop e superb:X, ti-l recomand.Viata unui adolescent din anii '20 dar care se apropie foarte tare de viata adolescentilor celor din ziua de azi.Ai sa vezi cat de minunta e cartea! Deci:numele-"Romanul adolescentului miop"de Mircea Eliade.

16 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Padurea-Harlan Coben. E super tare am citit-o si mi-a placut foarte mult.

| xibalba a răspuns:

Romane politiste... de maurice leblanc si de agatha christie ("zece negri mititei" in special).
Romane de dragoste... de mihail drumes- scrisoare de dragoste, invitatie la vals. de audrey niffenegger-sotia calatorului in timp, de w.somerset maugham-valul pictat, garcia marquez-dragoste in vremea holerei, alexandre dumas(fiul)-dama cu camelii, Llosa-ratacirile fetei nesabuite si cam atat. daca imi mai amintesc ceva, revin.

| Butsilee a răspuns:

Depinde ce iti place sa citesti thinking de alcelea vechi sau cele noi aparute de curand happy eu acum citesc hanu'ancutei& tara de dincolo de negurawinking nu stiu daca iti place :-s dar oricum, nu sunt in stare sa iti zic mai bine te duci intr=o biblioteca sau librarie si iti alegi tu happy sa mergi pe increderehappy Si imi place ca vad adolescenti(copii) care mai citesc si ei o carte happy eu citesc 5 pagini si dupa aia fac pauza o lunalaughing big grin oh go on

| moonY a răspuns:

tadeusz dolega mostowicz- vraciul;
paul feval- fiul diavolului;
sadoveanu- jar;
mihail drumes- scrisoare de dragoste; invitatia la vals;
a. dumas- ascanio;
gib mihaescu- donna alba;

| BabyPink a răspuns:

Seria Twilight - Stephenie Meyer
happy

| LORY a răspuns:

Http://www.TPU.ro/......andati-am/

http://www.TPU.ro/......-adevarul/

alte idei gasesti aici: http://www.egirl.ro/forum/topic_714.html

daca vrei carti online : http://80. 69. 83. 61/digibook/index.php?dir=/ username: roadmin password: digibook

Spor la citit!

| madutza_ubytzik explică:

Poi carti de dragoste si de aventura si multumesc pentru raspuns!

| hasegawa a răspuns:

Musashi -de Eiji Yoshikawa
Intrigi familiale la Hollyood- Joan Collins
Pusca de vanatoare- Yasushi Inoue
Memorile unei Gheise-
sa ma uit sa vad ce am eu si mi-au placut, insa ce fel de carti vrei sa citesti? ce stil?

| sinziana1 a răspuns:

Lorelei-Ionel Teodoreanu

Elevol Dima dintr`a 7a-Mihail Drumes

Invitatie la vals-Mihail Drumes

Romeo şi Julieta- William Shakespeare

Mie imi plac foarte mult cartile astea. Sper sa-ti placa si tie.

| andriana_;) a răspuns:

David copperfield de charles dickens, cei trei muschetari de dumas sau copilaria mea de mihail gorki sunt niste carti nemaipomenite

| lollipop127 a răspuns:

Cartile twilight( sunt 4 parti) crede-ma merita!

| Anna' a răspuns:

Luna plina - kelley armstrong
Seria cartilor Goosebmups.

genialeelove struck

| catutza1 a răspuns:

Iti recomand "Singur pe lume"- Hector Malot. Esto carte superba[daca nu ai citit-o], care iti poate provoca atat plans, cat si fericire dar si suparare. Dupa ce citesti cartea iti dai seama ca trebuie sa te bucuri de familia pe care o ai, de minunatii prieteni si de "acasa". Spor la citit! O sa iti place cartea! Fii sigura! Te pup.:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romanul adolescentul miop; virsta marelor sperante

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Padurea-Harlan Coben.E super tare am citit-o si mi-a placut foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Guguta scrisa de spiridon vangheli