| smailik a întrebat:

Imi puteti spune ce este un text narativ?

Răspuns Câştigător
| xXCutiePieXx a răspuns:

- Textul narativ (literar)– presupune o succesiune de evenimente desfăşurate în timp şi spaţiu.
- Categoriile gramaticale care au un rol important sunt verbele pentru că indică o cronologie a evenimentelor;
- Timpurile verbale folosite frecvent sunt: prezentul, perfectul simplu, perfectul compus;

5 răspunsuri:
| Deeaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Se fundamenteaza pe naratiune da mod predominant de expuneresi presupune relatareaunor evenimente.Conditie minimala: naratiunea presupune existenta a cel putin doua intamplari prezentate in raport de coordonare si intr-o succesiune logica.Structura textului narativ
Naratorul
– Instanta a comunicarii narrative creata de autor.a)
Narator omniscient
– nareaza la pesroana a III-a, este obiectiv, omnipresent(ubicuu) si domina universal prezentat. (Persp. auctoriala) b)
Naratorul-Personal
– este subiectiv si nareaza la persoana I. Are un dublu rol:esre raspunzator cu actul nararii si ocupa un loc central in actiune fiind protagonist. Perspectiva lui este actoriala.c)
Naratorul-martor
– are statut de observator, nefiind implicat in evenimente. Nareaza la persoana a III-a numai ce vede si ce aude.d)
Naratorul

colportor
– Relateaza intamplari auzite de la altii.
Subectul / Actiunea
– Succesiunea evenimentelor prezentate pe momente ale subectului.
Personajele
:I.
Pers. Principale
(protagonistii), secundare, episodice.Protagonist vs. AntagonistPozitii Antagonice = ireconciliabileII.
Personaj colectiv
, multimeaIII.
Personaj mobil (dinamic) –
este prezentat in transformareIV.
Personaj imbbil (static) –
personaje cu character deja format. Nu se modifica pe parcursul actiunii.
V.Personaj eponim
VI.
Personaj rotund
(complex) – este imprevizibil, reuseste sa convinga cititorul, este memorabil, multidimensional
VII.Personaje positive / negative
VIII.
Personaj plat
– lipsit de complexitate caracterologica, fiind construit in jurulunei singure trasaturi.IX.
Personaj functional
(Femeia devenita obiect de disputa intre doi barbate, agentul formator, Ucigasul platit, confidentul, corul antic, zeii)X.
Suprapersonajul
(obiect, loc, monument)XI.
Personaj alter-ego
– Puratatorul de cuvant.XII.
Personaj reflector
- Preia perspectiva auctoriala. Ajutoarele din basme
XIII.
Donatorii
(in basme) – ofera eroului o unealta / obect magic de care acesta sefoloseste in momentele critice.
XIV.Personaje clasice. Romantic / Realist
Personajele romantice sunt pers. Exceptionale surprinse in imprejurari speciale.Personajele realiste, personaje tipice surprinse in imprejurari tipice.Personaje moderne – pers. Atipice, inadaptate, intre ele si societate exista o prapastie, un dezacord. De cele mai multe ori sensibile, vulnerabile, refuzul compromisurilor (ideologia absolutului), goanna dupa absolutul pe care nul ating, ii conduc lasinucidere,
Timpul & Spatiul
– Sprezente prin indici semnalizatori. In naratiunea fantastica, locul si timpul sunt vagi. Naratiunil realiste ofera repere spatio-temporale

| AmxMod a răspuns:

Text narativ = implică relatarea unor întâmplări reale sau imaginare, acăror succesiune constituie acţiunea. Discursul narativ implică existenţa unuinarator (cel care povesteşte) şi a unui naratar (cel căruia i se adreseazănaratorul). Modurile de expunere predominante într-un text narativ sunt:naraţiunea, dialogul. Cuvintele care definesc textul narativ sunt: acţiune, personaje, conflicte, narator, naraţiune. Textul narativ apare în toate speciile epice: epopee, basm, baladă, legendă, snoavă, fabulă, povestire, schiţă, roman.

| IuliiMarie a răspuns:

Text narativ=text povestit(mai pe scurt)

| Corasonsalvaje a răspuns:

Implică relatarea unor întâmplări reale sau imaginare, a căror succesiune constituie acţiunea. Discursul narativ implică existenţa unuinarator (cel care povesteşte) şi a unui naratar (cel căruia i se adreseazănaratorul). Modurile de expunere predominante într-un text narativ sunt:naraţiunea, dialogul. Cuvintele care definesc textul narativ sunt: actiune, personaje, conflicte, narator, naratiune. Textul narativ apare în toate speciile epice: epopee, basm, balada, legenda, snoava, fabula, povestire, schita, roman

| loveisallweneedd a răspuns:

Pai,un text care infatiseaza actiuni, intamplari, evenimente. Dupa unii cercetatori. Pupici.