| Andrei75390 a întrebat:

Salut! In prezent sun la un liceu și mulți oameni zic că anii de liceu sunt cei mai tari ani din viață...dar la mine nu e așa.Colegii mei fac mișto de mine fără ca eu sa le fac ceva sau să le spun ceva.Iar acum câteva zile am făcut greșeala să ii spun unui prieten că vreau să dau la poliție, acesta a spus la toată clasa iar acum toți râd de mine că nu voi reuși.Lucrul ăsta m-a pus la pământ deoarece nu mai pot invăța, nu mă mai pot concentra și noaptea in loc să dorm mă gândesc că nu voi reuși. Aveți vreun sfat să-mi dați despre cum să nu se mai facă mișto de mine sau măcar să scap de gândurile astea pentru că nu mai pot.crying(((

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar, anii d elcieu sunt cei frumosi ani din vaiat unui om: cresti, te maresti, ajungi sa iti faci prieteni, nu ai griji, nu ai responsabilitati mari, nu ai d emuncit si de adus bani in acasa, nu ai de intertinut pe nimeni ca tu primesti pe gratis totul, d ela parintii tai samd.

Mistourile colegilor sunt cel mai mic rau posibil, care se intampla oricarui copil. Trebuie doar sa inveti sa-l ignori si nu vei avea probleme de nici un fel.
Din atat lucru nu se plange nimeni si nici nu urla cum faci tu.
Cum naiba o sa ajungi tu la Politie daca tu nu esti capabil sa confrunti niste copilasi, dar ce ese va intampla cand vei fii obligat sa intri intr-un program strict si rigid la Politie, unde ete dezbraci in pielea goala in fata colegilor, undefaci baie cu ei, si dormi cu ei, unde poti fi pedepsit si pus sa faci flotaris au te tarasti prin noroi in fata colegilor...atunci cum vei suporta asta, daca acum plangi dintr-un rahat de misto facut de un coleg de scoala?
Poate nu esti capabil sa mergi la politie si ar trebui sa reconsideri, sa faci ceva ce vei fi tu capabil sa lucrezi ca-n politie astia fricosii si plangaciosii nu au ce cauta.

| haileewatson a răspuns:

Ignora-i si gaseste-ti un prieten sau un grup de prieteni cu care sa iti petreci timpul. Daca ei sunt prost crescuti, ce pe poti face? Nu mai pune la suflet toate tampeniile, astea nu sunt probleme laughing) concentreaza-te pe a invata ca sa ajungi la politie si gata. De ce lasi sa te afecteze vorbele lor asa tare? Iti dau ei sa mananci? Te spala la fund? Nu!

| AdioTPU a răspuns:

In primul rand arată-le că nu-ți pasă, încearcă măcar să nu pari afectat în fața lor. Când vor vedea că ești indiferent, se vor satura sa te mai ironizeze. In al doilea rând nu mai spune nimănui planurile tale de viitor. Nu e benefic deoarece poți fi descurajat și luat în derâdere. Faptele să vorbească pentru tine, nu vorbele.