| Mariana998877 a întrebat:

Salut. Acum 3 luni a murit bunica mea. De atunci nu am nopți liniștite, ma trezesc de 3 4 ori pe noapte, dorm cu sora mea mai mica și când ma trezesc noaptea parca vad pe cineva langa ea ca o tine în brate, dar nu e vis, e realitate și după ce devin mai lucida îmi dau seama ca nu este nimeni lângă ea. Am fost la preot, am sfințit casa, însă mă neliniștește faptul ca nu doar eu am aceste imaginații, toți membrii familiei aud noaptea ușa de la ea de la camera, sau pași prin casa. Vreau răspunsuri serioase, fără mișto, daca sunt sau nu adevărate acele mituri ca cel decedat ar putea trai încă în casa și ce as putea sa fac sa "scap" de aceste insomnii, deoarece nu consum cofeina seara și mănânc destul de sănătos, nu cred ca acela ar fi motivul pentru care nu dorm. Și nu simt frica, nu ma tem de nimic din ce se întâmplă, doar ca e deranjant sa ma tot trezesc noaptea și dimineața merg la munca obosita. Mulțumesc anticipat și rog un sfat serios și dacă se poate fără a merge la preot sau la biserica pentru ca deja am fost și nu am scăpat de astea. O zi buna

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu de preot ai nevoie, ci de psihiatru. Nu o spun ca să te jignesc.

| raMLesS a răspuns:

E totul in mintea ta, e pura imaginatie, te concentrezi prea mult pe asta si de-aia incepi sa ai cosmaruri de genul. Atragi ceea ce gandesti, si nu te gandii ca atragi cine stie ce forte necurate, ca nu se intampla asta, ce se intampla de fapt e ca mintea se focuseaza foarte mult pe asta, in cazul de fata moartea bunicii, iar combinata cu putina frica si paranoia, incepi sa halucinezi.
Daca te uiti atent la un obiect, fara sa-ti schimbi privirea timp de 20-30 de secunde, obiectul pare ca isi schimba forma, culoarea, lucrul asta se intampla si daca te e intuneric in camera si te uiti pe tavan sau mai stiu eu unde, dar nu e nimic, asa functioneaza creierul laughing Doar nu te mai focusa pe asta si in timp o sa iti treaca, nu mai crede in tot felul de mituri ca nu exista asa ceva, iar daca exista era peste tot la stiri si chiar era o problema serioasa si foarte grava si chiar se luau masuri pe lucrurile astea.

| mi25 a răspuns:

Nu te mai gandi la bunica inainte de culcare. Gandeste-te la alte lucruri, in special frumoase sau placute.

| AdioTPU a răspuns:

Spiritele celor decedați nu exista pentru că morții dorm iar în Locuință Morților în care merg ei, nu mai exista nici gând, nici vorba, nici înțelepciune.
Demonii au puterea de a lua forma persoanelor decedate și de a pretinde că sunt ele. Prin asta au reușit să amăgească atâția oameni. Încearcă o sfeștanie a casei.

| Alpha00 a răspuns:

Tu te aștepți ca eu, un preot ortodox, să cred în aceste aberații despre spirite și fantome care locuiesc în case? Hai să fim serioși! Nu există nicio bază teologică sau scripturală pentru aceste cretinisme superstițioase. Acestea sunt doar produse ale imaginației umane și ale fricii iraționale.

Dacă ai probleme cu somnul și nu găsești nicio cauză medicală, atunci poate ar trebui să încerci să îți schimbi rutina de somn sau să îți găsești alte metode pentru a reduce stresul și anxietatea. De asemenea, te sfătuiesc să îți îndrepți atenția spre lucrurile pozitive din viața ta și să nu te lași prinsă în aceste superstiții lipsite de sens. Nu te îngrijora, nimeni nu te vânează noaptea și nu există nicio amenințare paranormală care să îți afecteze somnul sau să îți facă rău.

| Mariana998877 explică (pentru Alpha00):

Eu nu oblig pe nimeni sa creadă în ce spun. Eu zic doar ce mi se întâmplă. Și nu am mers la preot cu aceasta problema, am mers doar să-mi facă o rugăciune sa fiu mai liniștită. Cât despre ce mi s-a întâmplat mie e o problema medicala

Întrebări recente