| Maxim96 a întrebat:

In Romania la liceu la profilul real se invata 2 limbi staine?
Care e diferenta dintre subprofilurile matematica-informatica si stiinte ale naturii?

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Da, se invata 2 limbi straine. Depinde si de liceu, poti face engleza si germana sau engleza si franceza. Dar una dintre aceste doua limbi este mai avansat.
La matematica informatica accentul cade pe matematica, informatica, fizica. De la mate-info devii cel mai usor progamator, la sfarsitul liceului ai deja o diploma cu care te poti angaja ca ajutor de progamator.
La stiinte ale naturii faci multa biologie si chimie, ceea ce te ajuta intr-o viitoare cariera de doctor, farmacist, biolog, etc.

1 răspuns:
| simplu0 a răspuns:

Da se invata doua limbi straine engleza si franceza, iar diferenta dintre matemaica-informatica si stiinte ale naturii este ca la matematica-informatica se face mai multe mate si info si la stiinte se face multe biologie si chimie la care trebuie sa dai BAC. Sper ca am fost de ajutor.big grin