| qwerty1234 a întrebat:

Salut, incepand de poimaine o sa incep sa ma duc la sala si as vrea sa rog pe cineva care lucreaza in domeniu sa imi faca un program pentru antrenament, care grupe musculare ar trebui sa le lucrez si in ce zi. Am citit in mai multe locuri ca daca sunt incepator nu e bine sa ma duc de mai mult de 3 ori pe saptamana pentru ca imi fac mai mult rau si am de gand si tin cont de asta, am 16 ani si jumatate, aproximativ 72 de kg si 173-176 cm inaltime, in afara de lucratul muschilor oare ar trebui sa fac si cardio pentru ca am cateva kg in plus? As vrea ca cei care sunt dispusi sa ma ajute sa lase un cometariu aici sau sa-mi trimita un pm, multumesc anticipat. -metionez ca de obicei fac sport, joc fotbal sau baschet deci nu sunt chiar un incepator total.

2 răspunsuri:
| RaReSh17 a răspuns:

Luni : piept - biceps
Miercuri : picioare - triceps
Vineri: spate - umeri si poti face putin cardio (alergat pe banda, bicicleta) dupa antrenament daca vrei sa slabesti, abdomenele le poti face cam in toate zilele daca vrei sa slabesti, astea tot dupa antrenament. daca vrei informatii mai detaliate cauta un forum de culturism.

| 1Mihai1 a răspuns:

Uite programul meu :
LUNI : - PECTORALI (PIEPT)
- BICEPS
- TRICEPS

MARTI : - DELTOID (UMAR)
- SPATE
- GAMBE

MIERCURI : - ABDOMEN
- COAPSE
- ANTEBRAT

JOI : LUNI (adica fac ce am facut luni)

VINERI : MARTI (fac ce am facut marti)

SAMBATA : MIERCURI (fac ce am facut miercuri)

DUMINICA - PAUZA

PS: Poţi să faci numai trei zile, adică luni, marţi şi miercuri.
Spor la treabă!