| Alexsad9711 a întrebat:

Am 16 ani si fac sala de 2 saptamani (normal am facut de 2 ani dar acasa ) si as vrea sa-mi de-a cineva care se pricepe in acest domeniu un program de antrenament bine cladit.Fac de 3 ori pe saptamana antrenament cam 2 ore pe zi.Asi dori un program care sa contina doar 2-3 grupe musculare pe care sa le lucrez. FUNDA.

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

La antrenament se sta MAXIM o ora, daca vrei rezultate.

recomand :

luni -> piept, abdomen
marti -> spate
miercuri -> pauza
joi -> picioare
vineri -> umeri si brate
sambata, duminica -> pauza

Asta + o alimentatie speciala pentru muschi si o sa pui.

| Alexsad9711 explică (pentru Cosmin86):

Eu pot ajunge doar 3 zile pe saptamana (luni, miercuri, vineri)ar merge sa fac spate si picioare miercuri? a si inca ceva...Cineva mi-a recomandat sa fac partea superioara luni si partea inferioara miercuri si vineri iar partea inferioara si tot asa. E OK sa fac asa?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexsad9711):

Nu. si eu fac sala tot 3 zile, dar fac asa :

luni ( zi de tras ) : spate-biceps-antebrat
marti ( zi de impins ) : piept, triceps, umeri
joi (zi de picioare ) : picioare happy

Asta e foarte bun antrenamentul. Doar exercitii de baza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiind "la inceput" cu sala, lucreaza tot corpul, nu 2-3 grupe musculare. Uite un program "de baza":

Luni: Spate - Triceps (tractiuni / ramat pentru spate si pentru triceps extensii)

Miercuri: Piept - Biceps - Umeri (pentru piept impins culcat, pentru biceps flexii si pentru umeri fluturari)

Vineri: Picioare si Abdomen

Uite niste chestii de baza:
1. Oricand te duci la sala, un antrenament NU trebuie sa dureze mai mult de 45 de minute. Daca stai mai mult o sa ai rezultate super slabe.

2. La grupe mici bagi maxim 6-8 serii iar la cele mari maxim 12 serii.

3. Muschii fara mancare NU se pun. Trebuie sa ai vreo 3-4 mese pe zi bogate in proteine si carbohidrati.

| Dukes_Blob_1992 a răspuns:

Hmm. Eu cred ca ar fi bine sa faci asa: lunea piept cu umeri, miercurea spate si vinerea brate. Abdomenul se poate face la fiecare antrenament, tu decizi daca vrei sau nu sa faci. Dar vezi, ca sa ai rezultate du-te mancat la sala, si mananca de asemenea bine dupa ce te intorci. Iti recomand sa mananci banana dupa sala ca are proteine si face bine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dukes_Blob_1992):

Si picioare cand?