| numesiprenume0 a întrebat:

Inscrierile pentru facultatile de medicina, ramura balneofiziokinetoterapie s-au facut deja pentru anul scolar 2017-2018? O asemenea facultate se poate face si la distanta(ma refer pentru orele de teorie)?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu s-au făcut. Caută pe net informații despre admitere. Și specializarea asta nu este o facultate, e doar un colegiu de 3 ani, nu înseamnă studii superioare. Nu poți face la distanță, in sensul ca ai ore zilnic și ai multă practica la care nu poți lipsi.

| numesiprenume0 explică (pentru Bondarel99):

Pana si postliceala este o institutie pentru studii superioare. Fiziokinetoterapia este un profil atat al postlicealei cat si al facultatii, asta stiu sigur...

| Bondarel99 a răspuns (pentru numesiprenume0):

Pai tu vrei kinetoterapie sau balneofiziokinetoterapie? Pt prima este și facultate ( la UNEFS sau spiru haret etc.) dar și postliceala. Pt a doua este postliceala, dar este și la Universitatea de Medicina și Farmacie la facultatea de Moașe și Asistente, dar cu specificația ca specializarea asta e cu reglementare generală in UE, adică îți da la sfârșitul studiilor un certificat dar care nu e echivalent cu o diploma de licența. Adică e între o postliceala si o facultate.