| anonim_4396 a întrebat:

La ce varsta credeti ca esti prea "batran" sa mai calatoresti cu familia? Am 17 ani jumate.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu exista, te duci cat poti, cand n-o sa-i mai ai sau o sa fie prea batrani sa mai plece o sa-ti para rau. poti sa te duci odata cu familia si odata cu prietenii si le impaci pe ambele.

| slayer09 a răspuns:

Salut, parerea mea este ca nu exista varsta la care sa fii prea batran pentru familie, familia trebuie sa fie mereu aproape, sa va iubiti, sa va bucurati, sa iesiti, la munte, mare, sa faceti un picnic la iarba verde etc. indiferent de varsta. Dar atunci cand ai o nevasta si niste copii, intervine concentrarea si responsabilitatea pentru ei, si mai neglijezi familia ta. Intrebarea e de ce ai vrea sa scapi de familia ta? Ca asa este "normal" si la moda? Normalul tau ti-l face societatea sau ti-l faci tu? Eu zic sa nu te iei dupa lume si sa incerci sa iti iubesti familia si sa te bucuri mai mult de ea, si sa nu mai pleci urechea la cei din societate si sa intri in "normalitatea" societatii, pentru ca acum normalitatea din lume o ia pe carari josnice. Asa ca nu te mai gandi la "batranete" pentru familie.

| Alex007007 a răspuns (pentru slayer09):

Nu stiu daca societatea este de vina sau nu, dar inainte la mare sau la munte cu parintii ma distram, dar acum ma plictisesc in vacante cu ei si parca ma duc mai mult obligat decat din placere.

| slayer09 a răspuns (pentru Alex007007):

Sigur e societatea, grijile, gandurile tale pe care le-ai acumulat si le-ai implantat in creiers si te-au facut sa nu mai simti iubirea si bucuria pentru familia ta si implicit si pentru oameni. Incepi sa simti stresul cotidian care iti manaca mintea si nu te mai lasa sa te bucuri, treci prin perioada in care totul incepe sa para urat. Ceea ce poti face e sa iesi mai mult in natura, sa te bucuri de iarba, pomi, izvoare, de mama ta, de tatal tau, intreaba-i orice, zi-le orice te apasa, cerele o parere etc., si mai lasa facebookul si televizorul ca te spala pe creieri, si citeste o carte buna. Si incearca sa nu vezi uratul in oameni, sa ierti oamenii care ti-au facut rau si sa incerci sa vezi numai binele fara sa te iei dupa unu si dupa altul chiar daca te hulesc sau injura, lasa-i sa injure si sa te huleasca, nu ii baga in seama si mergi pe calea ta...a iubirii, al lui Dumnezeu.

| Alex007007 a răspuns (pentru slayer09):

Poate ca ai dreptate, dar lucrurile pe care le faceam in vacante cu familia cand eram mic mi se pareau distractive, dar acum au devenit monotone. Diferenta de ani isi spune cuvantul pentru ca lucrurile pe care le fac ei in vacante poate sunt tari pentru ei, dar eu sincer ma plictisesc si din prima zi stau cu gandul la ultima zi cand ajung acasa si ma dau jos din masina. Si daca stau sa ma gandesc mai bine nu prea are legatura cu societatea fiindca nu imi este rusine sa ma afisez cu parintii mei in public sau pe retele de socializare.

| Donsavas a răspuns:

Atâta timp cât iti permiți să călătorești...

| smihai23 a răspuns:

Părerea mea este că niciodată. Familia rămâne familie și la 50, 80, 100 de ani.