| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca este rau sa ai 33 de ani si sa nu ai o relatie? Si poate nici sa nu iti doresti una in viitorul apropiat pentru ca iti doresti sa calatoresti? Te impiedica un inceput de relatie sa calatoresti, sa faci lucruri pe cont propriu fara sa ceri si parerea celuilalt? Iar mai apoi, pana la ce varsta inca esti eligibil pentru o relatie cu un tanar apropiat de varsta ta, cat mai esti considerat tanar? Daca se poate sa imi raspundeti la toate, ar fi perfect. Multumesc!

10 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Degeaba iti faci o relatie daca nu esti fericit si nu faci ce te trage sufletul, te poate impiedica in situatia in care partenerul nu e de acord cu acest stil de viata, nu e exclus nici sa gasesti un partener cu aceleasi obiceiuri ca si tine cu toate ca e foarte greu trebuie sa fim constienti, si eu imi doresc o fata alaturi de care pot face sport acesta fiind pasiunea mea dar probabil nu se va intampla laughing
Vezi pe cei pui pret mai mult si ia decizii pe care nu le vei regreta, asa cum multe cupluri se bucura de iubire tu te poti bucura de libertate, nu e batut nicaieri in cuie ca iubirea e cap de lista, poate libertatea are valoare mult mai mare pentru tine, bucura-te de viata fara sa ti cont de standardele societatii, pana la urme sunt vorbe in vant spuse de straini care isi dau cu parerea apoi isi vad linistiti de viata lor fara sa le pese de tine.

| Violleta2022 a răspuns:

La 33 de ani esti destul de "batran" si matur, ca sa stii ce vrei de la viata, iar daca tu vrei sa fii singur ca sa calatoresti si sa faci numai ce-ti doresti, atunci esti liber sa faci asta.
Chiar nu ai nevoie de validarea altora, ca sa ceri voie sau sa ti se confirme ce ai vrei tu s afaci si de ce vrei s afii singur.

| dullcat a răspuns:

Rau este sa asculti de gura lumii si sa iti reprimi dorintele, ca ulterior sa ajungi cu sufletul plin de amaraciune si regrete.Tot mai multi adulti de 25-30 si ceva de ani doresc sa se implineasca calatorind sau mergand contra ritmului stabilit de societate.Nothing wrong here! Persoana potrivita nu te va impiedica de la nimic, dar tu trebuie sa te gandesti cum va functiona relatia la distanta. Tanar este o eticheta pusa de industrii si nimic mai mult decat marketing.Peste tot vezi haine si produse de ingrijire care sa te faca mai tanar/a, diverse alimente sau obiecte bla bla.Tu poti si la 50 de ani sa te consideri o persoana tanara.

| Hyperion7 a răspuns:

E destul de rău, atât ca fata, dar și ca băiat.Adica,din ce citesc eu, ai anumite prejudecăți fata de sexul opus și relațiile cu el.Sa știi că nu toate relațiile se bazează pe control și pe posesivitate, ba chiar, sunt unele persoane care vor sa fie luate prin surprindere când vine vorba de călătorit.
Ziceam că e rău, de ce?
Trece viața pe lângă tine și nu ai și tu un suflet căruia sa ii spui ce te doare. Poate pare pueril, dar nu e.

| Miruna333 a răspuns:

Cred ca este rau sa iti traiesti viata dupa cum te,, indeamna'' societatea.
Fiecare face ce doreste cu viata si persoana lui. Esti liber sa iti doresti si sa faci orice. Nu ar trebui sa te preocupe parerea unor straini. Tu iti traiesti viata, nu omul care vine si comenteaza ca e nasol sa n-ai relatie la varsta asta.
Daca este relatia potrivita, o relatie sanatoasa nu ar avea de ce sa te impiedice cu nimic.
Poti avea relatie la orice varsta.

| Dragobeta a răspuns:

Pana una-alta iti doresti ceva ce iti place. Calatoriile iti si mai copleteaza educatia. Inveti multe. Si e bine sa o faci acum, nu la batranete. Daca poti calatori cu partenerul, e bine. Daca nu, el/ea nu va intelege asta. Mereu va cere sa va sfatuiti dar in realitate sa decida el.

Răspuns utilizator avertizat
| hipotronic a răspuns:

Într-o altă întrebarea spuneai ceva de 30 de ani, deci până la urmă ce vârstă ai? Nu este rău sau bine ci este o conjunctură în care te poți afla și crede-mă nu ești singura, sunt o mulțime de alte femei ca tine doar de vârsta ta, nu mai zic de vârste diferite. Suntem 8 miliarde dintre care jumătate sunt femei cu siguranță așa că din 4 miliarde cel mai probabil sunt milioane de alte femei în situația asta pentru că oricum trăim într-o epocă în care relațiile de durată sunt pe cale de dispariție. Tânără poți să fii în continuare până la 50 de ani și atunci poți considera că ești la jumătatea vieții, un om poate trăi peste 100 de ani. Depinde foarte mult genetica, mediul în care ai fost concepută, crescută, ulterior în ce cultură ai trăit, cum te-ai alimentat, stilul de viață și așa mai departe. O relație sănătoasă în care există conexiune, chimie și potențial de a construi împreună, n-ar avea de ce să împiedice câtă vreme ambii parteneri sunt în concordanță cu realitatea, conștienți de sine, într-o continuă evoluție, care lucrează la ei constant. Eligibilitatea cred că ține mai degrabă de un sport decât de o relație. Dau un exemplu monden de actualitate. Andreea Bălan este mai în vârstă decât iubitul ei cu 9 ani și deși pare că e pusă pe un piedestal, tot om este și ea, e mamă și chiar a fost la un pas să moară așa cum tot ea povestește în podcastul lui Măruță. Ca să nu mai spun că sunt o mulțime de alte cupluri care au diferențe de vârstă în care femeia respectivă e mai în vârstă decât partenerul ei cu o cifră considerabilă. Doar că vezi tu în cultura noastră mai ales (a românilor) e încă un subiect tabu așa cum sunt multe altele din păcate. Cu drag!

| anonimulll12345 a răspuns:

Da este rau insasi destul de comun in ziua de azi, si dupa un timp poate nici nu iti mai doresti ceva serios. O relatie nu te impiedica nimic dar motivele pentru care n-ai avut pana acum vor persista toata viata ta. Varsta eligibila pentru prima relatie e max 25de ani.
Am 30 de ani si nici eu n-am fost in relatie niciodata dar am avut atatea aventuri incat pierd socoteala