| UngureanuR a întrebat:

Salut, la completarea codurilor pentru admiterea la liceu m-am incurcat si am gresit din nefericire. In loc sa merg la un liceu teoretic am intrat la unul tehnologic/industrial. Ma voi muta de la acel liceu oricum dar vreau sa stiu daca ma pot muta la un liceu teoretic si vreau sa stiu daca trebuie sa stau un semestru la acel liceu sau un an intreg.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai medie buna si iei diferentele, cred ca te poti muta din al doilea semestru.

| UngureanuR explică (pentru anonim_4396):

Ma scuzi, dar ce sunt diferentele?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferentele de profil: adica la tehnologic se fac alte materii, sau materiile sunt structurate altfel, si pentru a te muta la alt profil (filiera teoretica), cred ca trebuie sa dai anumite diferente ca sa demostrezi ca stii suficient din materiile necesare filierei teoretice. Eu nu am trecut prin asa ceva, deci doar am auzit ca asa este. Vorbeste cu viitoarea ta diriginta, fosta diriginta sau alt profesor care stie cum trebuie procedat mai bine.

| Blamely a răspuns:

Poti face cerere de transfer și acum, dacă comisia îți acceptă cererea, te poți transfera oriunde.

| UngureanuR explică (pentru Blamely):

M-am interesat, dar trebuie sa astept minim un semestru pentru a ma putea transfera.

| Blamely a răspuns (pentru UngureanuR):

Acum cativa ani cand m-am inscris eu la liceu se putea si mai devreme, stiu ca si eu ma transferasem.