| mircea354 a întrebat:

Salut la toti! am urmatoarea intrebare:
Care este diferenta dintre android 2.2 Froyo si 2.3 Gingerbread(la telefoane mobile)? Cu ce este mai special 2.3? SE pot descarca mai multe aplicatii? De fapt ce este acel android mai detaliat?
Astept raspuns rapid! FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.Android este un sistem de operare,la fel ca Windows sau Mac. Un sistem de operare este practic programul care iti permite sa folosesti functiile aparatului,
de ex el contine iconita pe care o folosesti cand vrei sa pornesti camera,dar nu numai atat,gestioneaza si functionarea componentelor mecanice ale aparatului.
Gingerbread este varianta imbunatatita a lui Froyo. Cred ca cele mai importante imbunatatiri sunt legate de managementul bateriei. Alte imbunatatiri sunt la nivel de
interfata, de ex: iconite care arata mai bine,tastatura mai usor de folosit; la nivel audio permite base boost,reverb, equalization,etc. Referitor la intrebarea legata de aplicatii,
diferentele sunt foarte mici,aproape insesizabile si vin doar de la functiile noi (de ex gingerbread suporta un nou tip de senzori de ex gyroscope si atunci
sunt aplicatii pentru el, sau faptul ca suporta voip, sau conectarea la pana la 6 camere simultan, exista teme noi- de ex teme "black" care iar consuma mai putina baterie,
etc). Sper ca am reusit sa explic bine, nu stiu mai simplu.