| ViVi a întrebat:

la varsta de 14 ani cand iti faci buletinul cat timp ai la dispozitie pana il faci. adica de exemplu luna trecuta a fost ziua ta trebuie sa mergi imediat sa iti faci buletinu sau ai timp? cat te lasA?

Răspuns Câştigător
| KiSS_4146 a răspuns:

Stai linistita nu iei amenda dar du-te zilele astea
o zi buna
pa

29 răspunsuri:
| ViVi explică:

Stiu asta dar stiu ca ai dreptul la ceva timp ca eu am fost in vacanta si nu am putut si ziua mea a fost pe 2 august si eram la tara si nu am putut acum cateva zile am venit si de accea v-am intrebat

| ViVi explică:

Eu stiu ca ai dreptul la un an asa stiutongue

| covexrobu a răspuns:

Ce inapoati sunt unii dintre romani. De ce nu te duci sa iti faci buletinul? Nu esti o persoana care o identitate? vrei sa fii considerat om fara identitate adica pleava societatii? Ce oameni sa nu iti faci buletin decat la 17 ani unde naiba traiti in padure de nu a-ti auzit ca trebuie sa iti faci buletin la 14 ani. Si pentru yuli10 ai niste parinti prea comunsti sa nu te duca sa iti faci buletin decat in vacanta de vara sa nu cumva sa nu pierzi o zi de scoala. IMi pare rau pentru voi toti dar sunteti niste retardati si inapoiati.

| yuli10 a răspuns:

Eu am asteptat cam 6 luni pana sa mi-l fac, eu fiind nascuta iarna, mi l-am facut in vacanta de vara. happy desi a trecut mult de atunci, nu cred ca s-au schimbat regulile.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Trebuie sa mergi la politie inainte de a implini 14 ani. Daca deja i-ai implinit, mergi fuguta ca te paste o amenda.

| AndreeA_4571 a răspuns:

Pai ar fi bine sa il faci acum si sa nu lasi sa treaca mult timp deoarece risti sa primesti o amenda! big grin

| mircea a răspuns:

In mod normal, cartea de identitate trebuie obtinuta imediat dupa implinirea varstei de 14 ani. Nu stiu daca "te lasa" careva sa ai 14 ani si sa nu depui actele pentru eliberarea unei carti de identitate. Cred ca o depasire cu 30 de zile este deja prea mult.

| zuzushi a răspuns:

Un verisor de al meu nu si a facut buletin pana pe la 17 ani
si atunci a trebuit sa plateasca amenda

| oana_1897 a răspuns:

Normal ar fi sa mergi in 15 zile parca dupa ce ai implinit 14 ani... daca nu poti sa amani cat vrei dar cand te vei hotari sa-l faci va trebui sa platesti o amenda in functie de cate zile ai intarziat. Mai bine ti l-ai face la timp pentru ca amenzile is mari

| tremuriciiuliana a răspuns:

Inainte sa implinesti 14 ani cu o saptamana

| metonst54 a răspuns:

Eu l-am facut in cam 5 luni deci no worry

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce zic ceilalti dar eu am fost sa imi fac buletinul dupa o luna de la data cand am implinit 14 ani si nu am primit nici o amenda asa ca stai linistita, insa nu stiu cat timp ai la dispozitie sa il faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
În termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu 3 zile înaintea împlinirii acestei vârste, în caz contrar vei plăti amendă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mi-am facut buletinul dupa vreo 8 luni dupa ce am implinit 14 ani si n-am primit nici o amenda, asa ca nu-ti fa griji! Dar, ar bine sa il faci din timp; normal ar fi cu 2 saptamani inainte de a implini 14 ani. Buletinul o sa expire in 4 ani, deci la 18 ani o mergi din nou sa-l faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io am aproape 14 ani jumate si nu mi-am facut buletin si nu am primit nici o amenda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde mergem sa facem buletin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 14 ani si 9 luni si nu mi-am facut buletin. Oricum la ce sa imi foloseasca deocamdata?! Pentru ati face carte de identiate trebuie sa te duci la evidenta persoanelor care de obicei e la primaria localitati de unde stai. Mie nu imi place ca aproape toate cartile de identitate au poze cu posesori nasoale.
Sfatul meu e sa faci cum vrei tu cu buletinul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai esti virgina?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai politia iti lasa cam 20 de zile. Dupa aia iti da o amenda de 50 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam 3 luni cam asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu se mai ocupa politia de cartile de identiate! Acum se fac la primarie la care de obicei e si evidenta populatiei.Eu am 15 ani si nu am buletin si nu a venit nimeni de la politie sau de altundeva la mine acasa.De la mine din clasa 7 baieti printre care si eu nu avem inca buletin si nimeni nu a primit amenda. Oricum la ce sa iti foloseasca deocamdata buletinul? Ducativa cand vreti sa va faceti si cand aveti neaparat nevoie! Amenda e de la 40 de lei la 80 de lei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

15 zile maxim dupa ce ai implinit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da mai de graba nu se poate?
sa faca buletinu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu prea stiu sa raspund la aceasta inrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru eliberarea actului de identitate la varsta de 14 ani, sunt necesare urmatoarele acte : 1) - Act adresa de domiciliu ( original + copie ); 2) - Certificat de nastere ( original + copie ); 3) -Timbru fiscal ( valoarea era de 10 ron, insa aceasta se poate schimba prin Hotararea de Guvern ); 4) - Chitanta taxei de buletin (7 ron); 5) - Buletinul de identitate al parintelui in grija caruia ai fost dat spre crestere si educare dupa divortul parintilor daca e cazul ( daca nu e cazul atunci al unuia din ei original + copie); 6) - In caz ca parintii au divortat, trebuie Hotararea judecatoreasca prin care se stabileste cui ai fost incredintat spre crestere si educare (original + copie ); Actele se pot depune inainte sau dupa ziua ta cu 2, 3 saptamani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzi ce acte imi trebuie pentru buletin?

| Deea_1936 a răspuns:

Bine e sa mergi la timp... dar eu cunosc pe cineva care si la facut mai tarziu cam dupa 2 lunihappy

| Purcărean a răspuns:

Stai calm, te duci acolo completezi nişte fişe(certificatul de nastere, certificatul de căsătorie al părinților şi buletinele lor)

| LaryySsa a răspuns:

Buna!
eu stiu ca e bine sa il faci inainte cu 15 zile de data zilei tale, cand implinesti14 anihappy. daca nu risti sa primesti amendastraight face si sunt amenzi mari.
dat tu. fa cum vreiwinking!
byewave