| footsnark a întrebat:

Salut, mi-a expirat buletinul in urma cu 1 luna iar acum trebuie sa-l reinoiesc dar problema este ca bunicii mei la care am domiciliu sunt plecati in statiune si nu pot sa-mi dea actu de proprietate pana nu se intorc.
Daca pe cel vechi am domiciliu stabil la ei pentru reinoire mai am nevoie de dovada de spatiu?

Ei se intorc intr-o luna iar eu am 2 sapt la dispozitie sa scot buletinustraight face

Răspuns Câştigător
| Amilik a răspuns:

Trebuie facuta dovada domiciliului stabil de fiecare data cand iti reinnoiesti buletinul pentru ca intre timp persoana care te-a primit in spatiu se poate razgandi sau poate muri si atunci einu au de unde sa stie cine isi ia responsabilitatea pentru tine.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de o declaratie a unui bunic, autentificata la un notar public, ca te primeste in spatiu. Poate da declaratia si la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din tara unde se afla si sa ti-o trimita in original.

| Amilik a răspuns:

Chiar daca ti-ar da actul de proprietate tot nu ai face nimic cu el pentru ca persoana care te ia in spatiu trebuie sa fie prezenta cu tine la politie si sa semneze o declaratie cum ca te ia in spatiu. Fara ei nu poti sa faci nimic. Nu poti sa le dai un telefon si sa le spui sa vina acasa?

| footsnark explică (pentru Amilik):

Dupa cum ziceam eu sunt luat in spatiu de ei am domiciliu stabil la ei si nu inteleg de ce mai trebuie sa demonstrez asta...
Cand mi-am facut prima data buletinul nu m-a trecut intr-un registru ceva?

| Amilik a răspuns (pentru footsnark):

Trebuie facuta dovada domiciliului stabil de fiecare data cand iti reinnoiesti buletinul pentru ca intre timp persoana care te-a primit in spatiu se poate razgandi sau poate muri si atunci einu au de unde sa stie cine isi ia responsabilitatea pentru tine.

| Alexandro9050 a răspuns:

Eu nu imi amintesc sa fi trebuit act de propietate, am fost la primarie si mi-au dat cei de la primarie o hartie cu adresa, si care arata ca esti domiciliat acolo