| anonim_4396 a întrebat:

Cat timp ai dispozitie sa iti faci buletinul din ziua in care implinesti 14 ani?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te lua dupa ce zice lumea pe aici. Esti obligat sa faci cererea pentru carte de identitate in cel mult 15 zile de la data in care ai implinit 14 ani.

9 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Daca n-ai treaba sa ti-l trebuiasca, ooohoo, cat vrei. Eu mi l-am facut dupa vreo 5 luni, si a 2-a oara dupa 1 an si cateva luni. laughing

| Felys a răspuns:

In mod normal depui actele inainte de a implinii varsta, nu dupa

| UnBroken2016 a răspuns:

Nu cred ca e o lege anume. Buletinul la 14 ani mi l-am facut dupa o luna jumate si buletinul de 18 ani l-am facut de fapt pe la 20 laughing.

| ShaOfHatred a răspuns:

Daca ai 14 ani, ti-l faci cand vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alexandru are dreptate, cererea de eliberare a actului de identitate trebuie depusa in termen de 15 zile de la data in care ai implinit 14 ani.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii pe cineva care a trecut limita si i-a venit politia acasa? Nu stiu restul dar eu vorbesc macar din experienta nu ca asa zice legea.

| anonim_4396 explică (pentru UnBroken2016):

Nu cred ca ar veni cineva sa.l ridice, sunt convinsa.Doar ca asa ar fi bine sa faca.Ii sfatuim si noi de bine pe cei mici.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

ORicum nu prea depinde de el. Depinde cand pot parintii sa il duca sa isi faca buletinul.

| DeathOfDreams a răspuns:

Înainte să fac 14, eram atât de entuziasmată c-o să am buletin, încât atunci când am împlinit și trebuia să merg să mi-l fac, am tot amânat. M-am dus, în sfârșit, după vreo 3 luni jumate când m-am săturat să mă tot bată mama la cap.