| asdasd_4377 a întrebat:

ma ajutati si pe mine cu ceva? pls deci am o tema la romana un ex si nu situ sa il fac sunt eu prost. deci zice asa : Indicati consoanele, vocalele si diftongii care se repeta in aceste versuri: Ii fosnea uscat pe frunze poala lung-a albei rochii, Fata-i rosie ca marul, de noroc i-s umezi ochii; La pamant mai ca ajunge al ei par de aur moale, Care-i cade peste brate, peste umerele goale, care stie sa mi-o faca corect are fundoi si vot big grin happy

Răspuns Câştigător
| lolly_3072 a răspuns:

Daca nu sti un exercitiu nu inseamnaca esti prost.straight face
sa nu te mai audstraight face
buun deci consoane(sunt literele cre cand le rostesti sunt ajutate de o alta litere uite de ex cand spui b,auzi si un i ): f,s,n,s,t,p,f,r,z,n,l,g,l, b, m.si se cam repeta
vocale:a,e,i,o,u
diftongi:ie,ai, oa
deci pser ca te'am ajutat
pup, loly:X

| Cisleanu_Andra_1986 a răspuns (pentru lolly_3072):

Nici oamenii care scriu,, tu nu sti,, in loc de,, tu nu stii,, nu sunt prosti

5 răspunsuri:
| Irmmma a răspuns:

Am avut si eu tema asta :]]

| ch0c0latemix a răspuns:

Consoane : l,f, s,n,p,r,z,c,m,t,b,h
vocale : i,o,e,a,u
diftongi: oa, ei, ai

sper ca te-am ajuntat:*succes in continuare. funda?big grin

| Phutui a răspuns:

Hey stii ce is vocale consoane si diftongi? daca da e simplu, daca nu pune mana si le invata

| ForbiddenChild a răspuns:

Consoane:l,f,n,s,c,t,p,r,z,g,b,h,m,d.Diftongi:oa.Vocale:i,o,e,a,u.