| Andreibobo a întrebat:

Indicati diftongii din cuvantul steaua

Răspuns Câştigător
| Lynna a răspuns:

Diftongii sunt ''ea'' si ''ua''. In ambele cazuri vocala este ''a''iar ''e'' si ''u'' sunt semivocale. Succes la teme!

15 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Stea-ua
ea-diftong
ua-diftong

Off off...fir-ar ea de clasa a 8-alaughing

| Konata a răspuns:

Ea si ua.

| Giinger a răspuns:

Diftongi: "ea" si "ua"

| DomnisoaraLove a răspuns:

Stea-ua ea si ua diftongi

| alinae a răspuns:

Paii.ea sunt diftonigi.Pentru ca una e vocala, si una semivocala.'a' este vocala, iar 'e' este semivocala.Citeste:
În fonetică, diftongul este o succesiune de două sunete vocalice alăturate articulate în aceeași silabă, din care una este o vocală și cealaltă este o semivocală.

P.S. 'a' mereu o sa fie vocala. :d

| DyDy0503 a răspuns:

Ea sunt diftongi,, stea-ua``a vocala e semivocalabig grin... fundabatting eyelashes?

| yuyubarbie19 a răspuns:

Steaua-->stea-ua, diftongi sunt in prima silaba ea si in a doua ua.

| aDDellin a răspuns:

Diftongii din cuvantul steaua sunt:ea si ua care sunt pronuntate in aceeasi silaba. Sper ca te-am ajutat!

| IAmWeasel a răspuns:

Ea si ua laughing

| Mrrx17 a răspuns:

Ea si ua

| Ana_2735 a răspuns:

Stea-ua diftongii sunt ea si ua... sper ca te-am ajutat happy

| Ionutzu99 a răspuns:

Stea-ua diftongii sunt: ea din prima silaba si ua din a doua silaba Diftongul este grupul de sunete format dintr-o vocata si o semivocala. In prima silaba a este vocala iar e este semivocala( a e intotdeauna vocala)iar in a doua silaba u este semovocala si a este vocala. big grin Funda? puppy dog eyes

| Topa_Joana_1998 a răspuns:

Bai,sa mor eu, ca am o evaluare la fel, si sunt in clasa a 8 a, si toate chestiile din evaluare le gasesti la TPU, asa ca...dar am fost si eu curioasa ce nu stiu unii si m-au ajutat unele sfaturi, multumesc!

| Blondina_Ligia_1998 a răspuns:

Raspunsul este, ea" și, ua".