| ariana55883 a întrebat:

Salut, ma îngrijoreaza Evaluarea Nationala de clasa a 8-a, desi sunt clasa a 7-a...E normal? stiu ca mai e mult, dar imi e frica.

2 răspunsuri:
| RainbowD a răspuns:

Nu are de ce să îți fie frică. Este normal să ai emoții până la urmă, dar dacă înveți din timp și te pregătești calumea nu are de ce să ai emoții mari. Până la urmă este un examen ca oricare altul, nu este cu nimic mai special față de altele.

| 4StarLight a răspuns:

Daaa, e normal ca deja sa resimți niste emotii. Dar mai inca timp, nu are rost sa te stresezi. Încearcă să te bucuri de vacanță si sa te gândesti ca examenul nu e maine si nici poimâine. Exista timp sa te pregătești. Vorbeste cu colegii, intreaba-i si pe ei cum se simt legat de asta. Cand auzi "clasa a 8-a" toata lumea se sperie, dar nu e un an atat de greu. E mai stresant faptul că toata lumea te tot intreaba unde vrei decat materia in sine. Totul se va intampla treptat, deocamdată ai o luuuunga vacanță în fața. happy