| AlexSCVS a întrebat:

Salut.
Ma numesc Mihai si am 14 ani.Nu imi mai suport parintii si nu stiu cum sa fac sa-mi rezolv problema... Eu stiu, azi m-am certat cu mama urat de tot, spunandu-i ca imi voi lua viata.Totul a inceput de la o cearta stupida... din cauza scolii ( dupa parerea mea, media intre 8 si 9 este buna) dar ei nu-i pasa. Un alt lucru este faptul ca am vrut sa ies afara cu o fata si nu m-a lasat. Ce sa faaac?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @AlexSCVS! Eu cred că ar trebui să mai lași de la tine, e doar părerea mea. Dacă ai încerca să te împrietenești cu ai tăi, să petreceți mai mult timp împreună cred că lucrurile se vor schimba. Nu e nevoie de cuvinte grele și de certuri, chiar dacă aveți opinii diferite, se pot discuta cu calm și în armonie. După mine ar trebui să-i ceri iertare mamei (chiar dacă tu simți că ai dreptate), să-i spui că te vei strădui mai mult. În fond, ai tăi nu-ți vor răul, sângele apă nu se face. Ia-o mai ușor și ai să vezi că aplicând această tactică vei avea mai multă credibilitate în fața alor tăi, iar ei îți vor acorda mai multă libertate.
O seară cu zâmbet să ai!

2 răspunsuri:
| Anduuu a răspuns:

Buna! Dca faci prostia sa-ti iei viata sa stii ca ii zic lu Doamne-Doamne sa ma lase sa vin o zii pana la tine in iad si am sa te bat rau dupa ce te mai lasa dracii din fiert in cazan! U esti nebun? Las-o pa mama ta ca o sa-i treaca! Vorbeste cu ea si va intelege,trebuie sa fie de accord ca ai crescut, ca trebuie sa fie multumita de tine ca ai media asta si ca vrei si tu sa ai...o relatie fara alte prostii, o relatie adolescentina care sa nu implice sex! ofera-i o abordare cat mai serioasa! Si daca nu merge las-o sa reflecteze un pic si isi va da seama ca ai crescut si ca esti baiat mare!

| Allyd a răspuns:

Du-te la ea si cere`ti scuze.
Ea face aceste lucru pentru ca te iubeste, nu pentru ca iti vrea raul. Daca ti-ar vrea raul ar permite sa ai orice note la scoala si sa iesi afara mereu...stii la varsta de 13-16 ani trebuie sa ai maree grija cu copii deoarece aceasta e perioada cand majoritatea o iau pe cai gresite, si inteleg poate tu gandesti matur dar vazand atatea cazuri pe la Tv`...ea isi face griji pentru tine, si sa numai zici niciodata ca iti vei lua viata, deoarece ea acum va crede ca tu cand vei avea probleme asta o sa faci!
Mergi la ea si spune-i ca iti pare rau si ca nu vei mai zice ce ai zis niciodataa! big grin
Sper ca te-am ajutat.