| noone a întrebat:

Ma numesc N, am 17 ani si sunt din Cluj si am si eu problema, ca sa ii spun asa: am un prieten foarte bun, pe care il consider frate, suntem foarte apropiati si vorbim aproape despre orice. Tin la el enorm, insa uneori ma simt ca si cum as fi pe locul doi. El mai are un prieten foarte bun, cu care se viziteaza, se distreaza, merge la filme. De asemenea, am uitat sa mentionez ca suntem toti in aceeasi clasa. Iar eu mai tot timpul stau singur, pentru ca ei doi si cu inca un prieten foarte bun de-al lor stau impreuna foarte mult. Dupa cum v-am spus, eu tin enorm la acest prieten. si nu vreau sa-l pierd pentru nimic in lume. Spre exemplu, acum vreo 4 saptamani, cred, au iesit toti trei la un film, la un suc, ma rog. Ceea ce m-a deranjat a fost ca a trebuit sa aflu din gura altui baiat din grupul lor de trei (baiat cu care, apropo, nu ma inteleg asa de bine) ce au facut ei sambata. Bineinteles ca m-am simtit foarte prost in momentul acela. Adica pur si simplu asta a venit asa, din senin. Nu eram certati, nu nimic. Probabil ca el crede ca am uitat, insa eu sunt o persoana care iarta, dar nu uita. Ma rog, nu era nimic de iertat aici. Daca nu a avut chef de mine atunci...Insa marea mea problema este de ansamblu: simt ca sunt pe undeva pe locul doi, daca nu chiar trei. Ca el nu ma considera cel mai bun prieten, ca nu tine la mine asa cum imi tot spune. Si tin enorm la el-el e fratele meu... Imi e teama sa ii spun ce cred. Intrebarea mea este: vi se pare ca sunt posesiv, gelos s. a. m. d? Pur si simplu tin prea mult la el. Si nu vreau decat sa petrecem mai mult timp impreuna. Dar uneori pare ca ii e rusine cu mine. Atunci cand e cu acei doi baieti, rareori ma baga in seama. Astept asadar sa imi spuneti daca am eu o problema legat de modul in care gandesc sau daca el nu ma considera cel mai bun prieten. Sau, cel putin, nu tine la mine asa cum imi tot spune. Va multumesc!

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Inteleg ce vrei sa spui. Poate prietenii ceilalti sunt un pic diferiti. Poate sunt mai indrazneti, au ceva mai multa pofta de viata. Poate cu ei merge mai des la un film ori la un suc. Dar poate lor nu le spune unele secrete pe care tu le-ai aflat de la el. Poate nu ti-a propus o iesire pentru ca s-a gandit ca te-ai simti aiurea in compania acelor baieti. Ai putea si tu sa ii propui din cand in cand o iesire ceva si vezi ce spune.

| Aηηy a răspuns:

In primul rand el nu cred ca stie ca ti asa de mult la el incat il consideri un frate. Probabil daca i`ai spune ce simti pentru el si i`ai spune ca vrei sa mergi si tu sa te distrezi cu el si cu prietenii lui s`ar mai schimba situatia. Poate daca iesiti o sa te bage mai mult in seama dar in acelasi timp si pe ceilalti doi. Tu esti putin gelos asa cum sunt si eu pe cate o prietena si mai ales pe verisoara mea care mai umbla cu alte fete si nu prea ma baga in seama si de asemenea tin foarte mult la ea. Distreaza`te mai mult si o sa-ti recuperezi prietenul; poate o sa ti`i faci prieteni chiar si pe cei doi. Cea mai buna solutie ar fi sa-i invitit tu pe ei la un suc, film, concert si atunci vei vedea ca daca el o sa accepte inseamna ca tine la tine daca nu inseamna ca ii e rusine cu tine asa cum spuneai si tu. Daca nu va accepta invita pe altcineva din clasa la film, cafea, cofetarie etc... si o sa-l faci gelos pe prietenul tau. Atunci el o sa se simta exact cum te simti tu cand el pleaca cu altii si te lasa balta si apoi o sa revina la tine. Bafta! :*big grin

| ♥.Sagemix a răspuns:

Esti posesiv. Esti gelos. Dar nu`i nimic rau. sunt sentimente absolut normale happy. Daca tu spui ca tii la el ca la un frate, este destul de normal sa` simti teama de` a`l pierde. Vorbesc din punctul meu de vedere, pentru ca si eu, la inceput, cu colega mea din generala, cu care am ramas in aceleasi relatii si acum la liceu, eram tematoare. Era singura persoana in care aveam incredere absoluta si din aceasta cauza imi era teama sa n`o pierd.
Tu nu`i poti cere sa nu mai vorbeasca cu acei baieti si sa isi petreaca tot timpul cu tine. Eu te-as sfatui sa incerci sa te adaptezi si sa incerci sa te apropii de ei. Petrece mai mult timp in preajma lor, si incet incet, te vor accepta. Asa vei petrece si mai mult timp cu prietenul tau, dar o sa ii creezi o imagine mai buna despre tine. Daca acei baieti te vorbesc de rau in prezenta lui, il inversuneaza impotriva ta sau il fac sa se simta destul de nasol cum ca e prieten cu ' unu ca tine'. Baietii, spre deosebire de fete, tin foarte mult la ideea unui grup. big grin
Nu ai o problema cu modul de gandire, sunt sigura ca el te considera unul din prietenii buni, dar nu stiu daca te considera CEL MAI BUN. iar cat despre cat ţine la tine, nu pot sa spun. In orice caz, cel mai bun prieten nu s`ar comporta asa. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa fii gelos pe ceilalti baieti. Fii sigur ca acel baiat tine si la tine. Dar are si alti prieteni-nu poti sa stai numai cu o singura persoana. Eu spun sa vorbesti cu prietenul tau si sa ii propui sa fiti prieteni toti, sa formati un grup.

| noone explică:

Va multumesc mult pentru sfaturi. am uitat sa mentionez faptul ca suntem si vecini (stam la vreo 150 m distanta unul de celalalt). dupa cum am spus, suntem si colegi de clasa.
acum, pentru cei care mi-au recomandat sa incerc sa intru in grupul lor de trei, am o completare: am omis sa mentionez faptul ca si ei mi-au sugerat sa iesim cu totii, sa ne distram.stiti voi...insa eu pur si simplu nu ma simt asa de bine in compania lor. ceea ce ma supara este ca la scoala aproape ca ma ignora, iar acasa vrea sa stau numai pe mess sau cu telefonul la ureche. sau amandoua simultan, daca se poate.
noi doi suntem firi foarte asemanatoare. iar vietile noaste par a fi la indigo. tocmai de aceea ne si intelegem amandoi atat de bine. insa uneori... uneori pur si simplu simt ca ii este rusine cu mine. ca atunci, cu iesitul. aa, si am uitat sa mentionez ca in ziua precedenta sambetei in care au iesit ei, eu l-am intrebat: "vrei sa ne vedem maine" (noi ne vedem de obicei duminica, dar uneori si sambata) iar el mi-a spus ca nu poate. l-am intrebat de ce si mi-a raspuns ca are niste treaba. va dati si voi seama cum m-am simtit eu in acea minunata zi de luni cand am aflat ce treaba a avut. oricum, ideea e ca orice mi-ar face, tot l-as ierta. am ajuns sa am incredere deplina in el. si da, stie ca il consider un frate. si el spune ca ma considera la fel. eram insa curios sa stiu cum pare situatia din exterior. care e cel care greseste. eu, ca-s prea posesiv sau el, care putea foarte bine sa imi spuna care e motivul pentru care nu ne-am vazut. ca il intelegeam. si oricum, adevarul iese intotdeauna la iveala.
pana una-alta, va multumesc mult pentru ajutor. si va cer scuze pentru eventualele greseli gramaticalehappy. seara buna sa aveti!