| Metalhead001 a întrebat:

Salut, ma pregatesc pentru admiterea la teatru si am nevoie de un repertoriu format din 10 poezii de genuri diferite comic,dramatic, filosofic, liric, forță.
Sper sa ma puteti ajuta cu niste sugestii!

1 răspuns:
| Iooooaaaanaaaaaaaaaa a răspuns:

Buna!
Eu am avut urmatorul repertoriu la admitere:
- din cele 3 sau 4 poezii obligatorii eu mi-am ales Lucian Blaga,, Eu nu strivesc corola de minuni a lumii,,
- poezie lirica:,,Sarpele dansand,, de Charles Baudelaire +,,Ci de-am fi singuri,, de Nicolae Iorga; am mai repetat de asemenea,,Inima,, de Nichita Stanescu,,,Marturisire,, de Per Lange si,,Cand ma intorceam,, de Virgil Carianopol. Mai poti incerca,,Dormi,, de Mihai Eminescu,,,Fercioara galbena,, de G. Bogza sau,,Descantesc de ploaie,, de Ana Blandiana.
-poezie de forta:,,Analfabetilor,, de Adrian Paunescu,,,Greu surghiun siberian,, de A. Puskin. De asemenea am mai repetat si,,Noi vrem pamant,, de George Cosbuc si,, Mortea Lupului,, de Alfred de Vigny.
-poezia filozofica ( asta e preferata mea) :,, Criticilor mei,, de Mihai Eminescu;,, Precautia,, de Marin Sorescu si,, Camasile,, de G.Vieru. Iti mai recomand:,, Flori de mac,, de Lucian Blaga
-comedie:,,Avocatul lui Procust,, de Costel Zagan si,, Am scris o omleta buna,, de Nikki Giovann. Iti mai recomand,, Fresca,, de Marin Sorescu.
- dramatica:,, Transcendent,, de Simona Maria Petrisor +,, Uneori,, Angelina Nadejde. Iti recomand,, Noapte de vara,, de George Bacovia.
Cel mai important este sa simti ca te regasesti cu adevarat in acele poezii. Daca nu reusesti sa te regasesti in orice opera pe care vrei sa o prezinti la admitere, renunta la ea.