| MadalinT00 a întrebat:

Ma puteti ajuta la subiectul B si al doilea la romana pentru bac? Nu prea stiu sa le rezolv.

1 răspuns:
| Sorina024 a răspuns:

Subiectul 2 este o compunere la intamplare care necesita putin creativitate, ai cerintele fiecarei compuneri sub cerinta.
Iti dau un exemplu de la bacul din 2017: scrie un text de tip argumentativ despre rolul comunicarii in reusita unui proiect de echipa.
Bun.
Te gandesti " text argumentativ" - 4 aliniate: dupa parerea mea/in opinia mea ( asa incepi compunerea) in primul rand ( primmul aliniat in care introduci primul tau argument) in al doilea rand/un alt argument pe care-l mentionez.( bagi al doilea argument) in concluzie.( pui o concluzie concreta despre tot ce ai zis)
te integrezi in cate randuri iti cere si e bine