| EvanescenceLover a întrebat:

Ma urăsc! Sunt o handicapata si o proasta! La scoală colegii isi bat joc de mine, desi eu nu le zic nimic. Spun ca maimuta de la zoo e mai frumoasa decât mine, si eu încep sa cred ca e adevărat... Îmi spun ca am freza de cal si multe altele, iar daca le spun ceva parintilor ei tipa la mine... Daca ii spun dirigintei, ea spune ca le-am facut eu ceva de fac asa... Mi-au spus sa mă calce masina... Mi-au spus sa mor, ca ar fi mai bine fără mine... Cum ajung acasa parintii mă critica ( mai ales mama) si bunicii se cearta fără oprire...
Eram un grup de trei prietene nedespartite, si una dintre ele isi bate joc de mine si de cealaltă. Pentru ca a aflat ca nu o place un băiat se răzbună pe mine si îmi spune ca la mine nu s-ar uita nimeni... Stiu si eu... Nu am nevoie sa îmi spună... O stiu de 7 ani si niciodată nu a fost mai nesimtita...
O alta prietena foarte buna de-a mea in clasa a 5-a mi-a spus in fata ca ea ii uraste pe cei care se taie, desi bănuia ca eu o fac...Intr-un fel mi-a spus pe fata ca ma uraste...
Eu sunt alături de toti, si de mine nimeni... Mereu i-am incurajat pe cei ca mine sa treacă peste... Acum e rândul meu sa fiu încurajată si vad ca nimeni nu se grăbeste sa o faca... Uneori mă gândesc ca ar fi mai bine daca as muri, dar dupa maxim 30 de secunde îmi iau gândul...
Ajutati-ma cu un sfat, va rog mult! Simt ca nu mai pot... Cersesc iubire si nimeni nu isi da seama... Vreau doar o imbratisare sincera... Eu mereu zâmbesc, chiar si in momentele in care mi se spune sa mor, de aceea nimeni nu isi da seama ca eu, in interiorul meu plâng neîncetat...
AJUTOOOR!

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Nu stiu cum arati dar sa spunem prin absurd ca ai fi "urata". Si ce?! Probabil te uiti si tu pe strada (daca nu o faci, arunca o privire) cati oameni "urati" sunt si isi duc viata bine mersi alaturi de persoanele dragi. Frumusetea nu tine numai de aspectul exterior sa stii. Poti fi cea mai frumoasa si sa te comporti exact ca si colegii tai, care apropo, ei sunt cei scapati de la zoo. Crezi ca vor ajunge prea departe in viata? Unii poate da, daca ne gandim la asa zisul noroc, dar majoritatea iti spun eu sincer ca nu. Mai ales tu fiind fata, foloseste machiaj daca vrei sa acoperi ceva, exista o multime de solutii in lumea superficiala de azi. Daca esti plinuta, fa un sport. Faza cu parul chiar este o tampenie, poarta-l cum vrei tu.

Trebuie sa te schimbi si sa ai mai multa incredere in tine. Poate nu esti frumoasa, insa esti desteapta, poate nu esti desteapta, insa esti darnica, poate nu esti darnica, insa ai ceva ce nimeni altcineva nu are. Intelegi? Cu siguranta se va gasi cineva care sa te placa pentru acel ceva, ascuns dupa toate posibilele defecte pe care le vezi tu acum. Cauta-ti calitatile si scoate-le in evidenta.

Ingora-i pe colegi, in curand vei scapa de ei. Concentreaza-te pe scoala ca sa poti ajunge acolo unde ti-ai dorit in viata. Fa un sport neaparat. Iesi la plimbare zilnic, chiar si singura, nu se stie ce poti intalni pe drum. Pune-ti castile pe urechi si asculta muzica cand se mai cearta parintii tai ca sa nu-i mai auzi. Daca chiar te tai cu lama nu mai fa asta, nu-ti aduce nimic bun.

Nu-ti mai plange de mila ca nu ai de ce. Nu esti singura in aceasta situatie sa stii. Insa dovedeste ca tu esti mai puternica decat restul. Pastreaza-ti speranta si ocupa-ti timpul cu cat mai multe lucruri. In curand va fi mai bine, vei vedea happy

P.S: O persoana cu adevarat urata nu este capabila sa vada ce vezi tu si nici sa simta ce simti tu atunci cand frumusetea-i este strivita in noroi de altii.

8 răspunsuri:
| Deaad a răspuns:

Pai ar trebui sa iti si fie rusine, nu crezi?
Mai intai constientizeaza ca ce faci nu faci bine(ceea ce vad ca deja ai facut, deci e bine).
Esti o muiere foarte slaba.Ce se intampla cu muierile slabe? Sunt calcate in picioare.La fel si ca fatalaii de baieti slabi.
In aceasta lume nu e loc de slabiciune.
Cersesti iubire.Nici de asta nu e loc.Chiar nu exista oameni care sa ti-o ofere in totalitate.Accepta asta si vino cu picioarele pe pamant.
Lumea se intereseaza numai de ea nu de altii.
Daca iti vei pastra atitudinea de muiere care sufera vei suferi triplu in viitor din cauza slabiciunii tale.Toti suntem mai prosti si mai timizi cand suntem mici.Trebuie sa corectam asta mai tarziu prin liceu pentru a nu ramane niste persoane slabe.

Intoarce-le vorba cretinilor, da-le-o inapoi dublu si incepe prin a nu-ti pasa de ce spune lumea.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ignora-i!
Cu siguranta colegii tai sunt niste fraieri pentru ca asa se comporta!
Invata sa nu pui la suflet rautatile celor din jur ci sa te bucuri de fiecare moment trait.
Nu conteaza cum arati, conteaza sa fii fericit. Asta-i tot ce conteaza in viata!

Apoi, nu exista cineva cu care ai putea vorbii, care te-ar putea ajuta macar cu un sfat daca nu cu ceva concret?
De exemplu, un psiholog (poate psihologul scolii?), un profesor sau parintii?

Si daca ei sunt prea ocupati sau pur si simplu nu-ti ofera atentia cuvenita atunci ajuta-te singur, GANDESTE POZITIV!

Iti doresc sa ai parte de multa, multa fericire si iubire!
Ai grija de tine!

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Sunt in aceiasi situatie. Draga mea, in ziua de azi toata lumea isi bate joc. Si mie imi spun ca is Sushi cu aroma de nu stiu ce... Cine ii baga in seama? Prostul da inainte. Si nu te mai "taia" Doamne feri, nu te gandesti ca asta ii comportament de om de la casa de nebuni?! In loc sa te plangi mai bine ai lua atitudine, eu mi-am promis ca in viitor sa le demonstrez ca ai gresit.
Stiu ca este greu, zilnic de apasa. Lafel si pe mine si pe restul. Fi tare! Iti trimit mii si sute de imbratisari virtuale, si spune-i cuiva problemele tale, te va ajuta.
Sper ca te-am ajutat putintel. :*

| Tentacle111 a răspuns:

Of, esti prea buna. Nu vad rostul in a fi o persoana sensibila.De ce iti pasa? Eu asa gandesc, tu nu ma placi -> eu nu te plac -> nu imi pasa ce crezi, dar asta nu inseamna ca imi bat joc de tine, sa nu ma intelegi gresit, aia e foarte urat. E ataaaat de usor, de ce sa fi tu aia care sufera? E vorba de respect, trebuie sa te impui si sa te lupti pentru ce e al tau. Toti avem o calitate ascunsa, gaseste-o.

| baiatucufiatu a răspuns:

1. Ochii sunt oglinda sufletului!
Nu lua in seama parerile colegilor tai cu privire la aspectul tau!
2.Viata este locul in care nu e loc de frica!
INDIFERENT in ce situatie esti, trebuie sa iti iei inima in dinti si sa evoluezi, sa nu iti pese de parerea celor in jur! E viata ta, trupul mintea ta si sufletul tau! Exprima-te, straluceste si nu lasa pe nimeni sa te desconsidere!
Daca vrei sa cunosti mai mult despre atitudine si cum sa nu ramai la nivelul la care esti, iti recomand conceptul Personalitate Alfa si cartile creatorului acestui concept, Pera Novacovici. Daca iti suna interesant imi poti trimite un mesaj privat pe TPU, si putem vorbi happy

| EvanescenceLover explică:

Va multumesc tuturor! M-ati ajutat mult! :*

| Flavius03 a răspuns:

Te pot ajuta eu cu niste sfaturi si de ce nu putem sa ne si imprietenim add me pe facebook: Flavius Serafim Emanuel