| Lukasz a întrebat:

Salut,

Maine incepe scoala si sunt in clasa a 9-a.
Problema este ca sunt foarte timid si am doar 2 colegi din generala.
Cum este prima saptamana in clasa a 9-a?
In cat timp v-ati acomodat cu noii colegi?
As avea nevoie de la sfaturi de la oameni care au fost la fel de timizi ca mine, sincer nu stiu ce sa fac. Am emotii foarte mari pentru maine.
P.S : Sunt la Stiinte ale Naturii ( daca conteaza )

Răspuns Apreciat de Editori
| ArmyCaptain28 a răspuns:

Te vei acomoda foarte rapid cu colegii din liceu, vei vedea pe parcursul anilor de liceu ca acestia iti vor fi ca o familie, bineinteles daca te integrezi si tu printre ei si nu te comporti ca un antisocial. In primele saptamani va fi chiar amuzant din moment ce nu-i cunosti pe toti si nu le stii atuurile sau partile proaste. Fa-ti cativa prieteni mai buni cu care sa poti discuta orice, iti vor deveni printre cei mai buni prieteni, iesi cu ei prin oras in afara scolii, participa la toate activitatile care se vor impune pe parcursul liceului. Sfat: Daca esti baiat, fii sociabil si cu fetele din clasa ta, iti sunt pana la urma colege. Vei lasa o impresie foarte proasta daca stai doar cu baietii si nu te bagi in discutie cu nicio fata, lasa timiditatea la o parte, fii tu insuti!

6 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Mmmm, sfatu meu? stai deoparte, nu te baga in seama cu multi, ci alege cateva persoane.Multi sunt tarani,veniti de la tara, smardoi poate de prin oras, stai in banca ta, nu comenta, daca ai probleme vorbeste cu directoru, sau parinti.Nu merita sa te bagi in anturaje,iti spune unu care a fost in anturaje,a trecut prin repetentie,anturaje,baruri,si lista poate continua,nu, nu ma laud, nu am cu ce, dar ia aminte la sfatu meu, multi se bat cu pumnu in piept ca se baga pentru tine, cand e chestia de probleme, aia fug primi!

| dannyel86 a răspuns:

E normal sa at fluturi in stomac in prima saptamana de scoala. happy
Trebuie sa-ti stapanesti emotiile, mai ales ca ai si 2 colegi din generala pe care ii cunosti. Profita de asta! big grin E mai greu pana faci cunostinta cu restul colectivului.winking
Vei vedea ca nu va fi atat de greu pe cat iti imaginezi.
Gandeste-te ca eu nu cunosteam pe absolut nimeni in prima zi/saptamana de liceu, dar m-am straduit sa ma integrez in colectiv. happy Cu unii dintre colegi pastrez legatura si azi, dupa 13 ani de cand am pasit timid in clasa a IX-a. big grin

| WhiteLife a răspuns:

Nu trebuie să te stresezi, va fi bine. Poate ceva mai greu, dar trec toate. Eu m-am întâlnit chiar la înscrierea la liceu cu o fata ce avea să-mi fie colega, dar în prima zi de școală nu am mai recunoscut-o (rețin foarte greu fețele oamenilor) și așa am rămas colege de banca. In prima săptămână veneam plângând în hohote de la școală, pentru că nu-mi plăcea deloc, mă simțeam straina, in plus, îmi doream liniște și să fiu singura. Tot prin liceu am făcut și depresie, dar au trecut toate. Nu am fost niciodată populara, dar m-am împrietenit (cu greu) cu 2 fete (colega de banca și o colega din spatele meu). Alaltăieri m-am întâlnit pe strada cu un coleg, dar s-a făcut că nu mă vede și a trecut mai departe. In schimb, vin anul 3 de facultate și acum vreo 2 săptămâni m-am întâlnit cu fetele de care am zis și am vizitat orașul în care sunt ele studente. E o perioada frumoasa, trebuie sa iei partea buna, încearcă să nu pui suflet în toate, gândește-te la ce îți vei aminti peste 10 ani și ce fel de amintiri vrei sa ai. Nu trebuie sa fii prieten cu toată lumea, dar dacă îți faci prieteni, alege-i cu grija. Mai bine puțini și buni. Gândește-te că toate trec și ești în perioada în care orice emoție pare dusa la extrema, așteaptă tot timpul sa te liniștești și atunci sa iei decizii. Va fi bine. Bucură-te de timpul pe care îl ai happy

| christine99 a răspuns:

Fii prietenos dar nu exagera. Nu e mare chestie sincer si te asteapta un drum lung inainte. Ce ar fi cel mai important e sa fiti o clasa cat de cat unita, asta e idealul, in general unde nu e asa sunt conflicte si o atmosfera naspa in majoritatea timpului.

| deix001 a răspuns:

De unde ești?

| Andreii002 a răspuns:

Prima saptamana e interesant, cei mari, 10-11 mai vin pe la tine sa te intrebe cum ti se pare la liceu, incerci sa te cunosti cu colegii, faceti glumite, etc. Acomodarea cu colegii...repejor. Sfatul meu e sa iti cauti o persoana cu care sa stai si sa vorbesti, acum depinde si la ce liceu esti, daca stai in clasa sau te duci in fiecare laborator. Mult succes la liceu!