| Guest890 a întrebat:

Salut, niște sfaturi pentru un tânăr, de 18 ani, care habar n are ce vrea sa facă după bac, care fiind pasionat de muzică și sport, a ales profilul chimie-biologie? Precizez ca vreau sa continui cu pasiunile mele.
Puteti da niște idei de joburi care sa se potrivească, sau sa meargă în paralel cu cele precizate?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca pasiunile tale iti aduc si un venit lunar, constant, ca sa poti sa profesezi si sa traiesti din el, nu vad de ce nu ti-ai continua pasiunile.

Daca nu esti atat de bun, incat sa poti converti pasiunile in profesii care-ti aduc venit, atunci este bine sa stai jos si sa gandesti adanc, alegand o profesie care sa-ti aduca bani, pentru ca uneori pasiunile nu aduc venituri, doar pierdere de vreme, si asta te imbolnaveste si te usuca, fiindca ajungi muritor de foame, incapabil sa te intretii si supravietuii urmatorii 40 de ani, pana iesi la pensie.

Nu putem sa-ti dam idei de joburi, pentru ca pasiunile tale sunt foarte vagi si nu avem idee daca muzica asta de care vorbesti tu o faci vocal, instrumental sau doar o asculti.

Nici la ce sport excelezi si daca poti face o cariera din asta. Trebuie sa mergi la cluburi speciale, sa fii testat, sa se vada clar daca esti bun nativ si poti excela la ceva, sau doar iti place sa dai cu piciorul in minge si sa crezi ca esti deja fotbalist.

| Guest890 explică (pentru Violleta2022):

Chestia e mai complicata, eu cant la saxofon de 5 ani, dar fiind din mediul rural și neavând permis de conducere a fost mai greu sa cant în formație cu cineva. Am avut rezultate bune și la concursuri, am cantat și la diferite spectacole.
Cu sportul pot sa zic ca îmi place sa fac sala, dar asta o vad mai mult o chestie pentru mine. La fel, cum am stat în mediul rural, nu am avut posibilitatea sa încerc sporturi de mic, deci nu am experienta, doar ma atrag și alte sporturi în afara de sala

| Violleta2022 a răspuns (pentru Guest890):

Poti merge la o facultate de muzica, daca esti atat de bun.
Trebuie sa te pregatesti intens pentru BAC la specializarile facute dar si pentru muzica, intersandu-te ce materii se dau la adminterea de la facultatea de muzica, ca sa ai timp de pe acum, sa te pregatesti in paralel.

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Ia in considerare sa faci un curs si sa devii antrenor de fitness? Poti lucra si de acasa, in sesiuni video cu clientii.Insa pentru asta trebuie sa fie un oras cu cerere, nu unul mic cu o populatie majoritar in varsta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nicio inclinatie spre biologie sau chimie? Se pot castiga multi bani daca mergi spre domeniul asta! Eu zic sa continui cu sportul pentru ca te ajuta sa ai un corp sanatos!

| Xox0 a răspuns:

Daca am inteles bine si ai ales o facultate cu specializarea chimie-biologie, poți da meditații dupa absolvire. Se câștiga bine