| Tzalza a întrebat:

Salut,nu ma simt bine,nu am stare,sunt nervos si plang toata ziua,am regretat momentele de viata ale mele,sunt un tip fara suflet, nu stiu ce sa fac, simt ca trebuie sa imi iau ramas bun...

12 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Esti un tip fara suflet? Pai cu ce te face asta mai diferit fata de restul oamenilor? laughing Nu esti cu nimic mai special sa stii, nu te mai complimenta singur. Nervozitatea si plansul vin dintr-o cauza anume, cauta cauza si ia`o la bataie, apoi cu siguranta iti vei reveni.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copil fara minte, ce nevoie avem noi de dovada imaturitatii tale? Plangi, daca simti nevoia sa o faci.O zi, doua, noua.Toti plangem, toti ne zvarcolim in neliniste, toti avem momente in care ne regretam actiunile.E firesc!

| Tzalza explică (pentru anonim_4396):

Umm voi clar nu ati inteles ce am scris, imi pare rau pentru timpul acordat dar ma gandeam sa imi iau ramas bun...de la cs go laughing sorry

| Jimtheghost a răspuns:

Nu prea poti spune cuiva care e trist sa inceteze si sa fie fericit. E ca si cum ai spune unui caine sa nu mai fie caine si sa fie pisica. Nu o sa-ti zic ca toti avem momente de genul sau fii puternic bla bla, pe nimeni nu ajuta treaba asta, sau ma rog, asta e parerea mea. Poate treci printr-o perioada mai proasta si asta e ok. Nu trebuie sa fii mereu super fericit pentru ca este imposibil. Acorda-ti timp, intelege-ti gandurile, ai grija de tine, nu baga in seama lumea din jurul tau. Daca ai nevoie sa stai singur atunci stai. Daca nu, atunci cauta un prieten. Fiecare cu nevoile lui in momente din astea. Totusi nu dispera, viata nu merita sa fie traita, viata trebuie sa fie traita. De ce, nu stiu, dar cica asa e mai bine. Cat despre suflet, toata lumea il are, iar el stie mereu ce-i mai bine pentru tine. Sper sa intelegi ce am spus, cateodata nici eu nu pricep ce spun. Ma rog, macar am incercat. :/

| RagnarokR a răspuns:

Mergi la biserica si te roaga si gaseste--ti linistea interioara.
altii mor in chinuri si tu te plictisesti de bine ce o duci, cel putin fata de majoritatea populatiei lumii.

| TheGreatPerhaps a răspuns:

Salutari! Hai, nu fi trist, toti simtim ce ai scris tu acolo, cel putin o data in viata. Important e sa stii cum sa-ti administrezi emotiile, astfel incat sa nu te doboare. Crede-ma, totul are o rezolvare, altfel n-ar mai fi existat notiunea de problema. Lasa-mi ceva prin care sa discutam, oricand ai nevoie de un umar - maxim doua - pe care sa plangi. Te inveselesc cat ai zice peste. Te imbratiseeez!

| TheGreatPerhaps a răspuns:

Ei, ba sigur ca poti (eu asta am facut, no?)! Totul, dar absolut totul, tine de gandire, de atitudinea cu care alegem sa facem fata unor situatii. Daca vrei, poti fi acum deprimat, iar in secunda urmatoare, sa fii extaziat. Chiar si cainii se mai transforma in pisici, din cand in cand, si invers.

Răspuns utilizator avertizat
| alexz122 a răspuns:

In primul rand sufletul nu este ceva real, este denumirea religioasa a eului tau. Plangand dovedesti ca ai sentimente si emotii, asa ca iti voi da o perspectiva noua, nu esti doar tu de vina pentru toate lucrurile nasoale care ti s-au intamplat, ceilalti oameni gresesc de multe ori, chiar daca nu au intentii rele, dar asa sunt oamenii, fac mereu greseli si spun lucruri negandite, iar tu probabil ca ai anxietate sociala, ceea ce te face sa intelegi si mai greu oamenii din jur. Eu am boala realitatii, vad lumea si oamenii exact asa cum sunt, imperfecte, dar iau totul ca pe un joc, incerc sa imi controlez reactile si incerc sa rad chiar daca nu simt nevoia, sa ironizez realitatea, chiar si pe mine, pentru ca oricat de superior ai fi, tot nu esti perfect, poate ca esti mai deosebit, dar esti om, faci greseli care iti fac viata mai interesanta. Exprima-ti gandurile diabolice intr-o carte a ta, daca esti genul creativ, e super, gandurile diabolice sunt ceva specific oamenilor. Cat despre sinucidere, mie nu imi place sa pierd jocurile, viata fiind unul, jocurile incepute trebuiesc continuate pana la capat. Sper ca te-am ajutat!